Makaleler

Kullanıcı deneyimi yazarı (UX Writer) kimdir ve ne iş yapar?

Nihayet şirketler, içerik yazımının sadece pazarlama ekibindeki rollerden birinin konusu olmadığını fark etti. Türkiye için henüz bunu söyleyemesek de, UX Yazarı — kullanıcı deneyimi yazarı — arayışı son dönemde özellikle Amerika ve Avrupa’da teknoloji sektörünün önceliklerinden biri. Son bir yılda Google, Amazon, Dropbox ya da Paypal gibi dev şirketlerin art arda açtığı pozisyonlar, dijital ürün ya da servisler için kullanıcı deneyimi yazımı (UX Writing) nedir sorusuna da yanıt verir nitelikte.

Tuba Çakır 13 Mart 2017

Nihayet şirketler, içerik yazımının sadece pazarlama ekibindeki rollerden birinin konusu olmadığını fark etti. Türkiye için henüz bunu söyleyemesek de, UX Writer arayışı son dönemde özellikle Amerika ve Avrupa’da teknoloji sektörünün önceliklerinden biri. Son bir yılda Google, Amazon, Dropbox ya da Paypal gibi dev şirketlerin art arda açtığı pozisyonlar, dijital ürün ya da servisler için kullanıcı deneyimi yazımı (UX Writing) nedir sorusuna da yanıt verir nitelikte.

Kullanıcı deneyimi tasarımının bugün için gerçeği, teknolojiyle ilgili deneyimlerimizin gündelik hayatımıza daha sorunsuz biçimde entegre hale gelmesini sağlamak. Artık sadece konuşarak telefonumuzun bizim için maillerimizi kontrol etmesini, birini aramasını veya mesaj göndermesini isteyebiliyor ya da hava durumunu öğrendikten sonra yanımıza şemsiye almamızı tavsiye edip etmediğini sorabiliyoruz. Hiçbir şeye dokunamadığımız sanal gerçeklikte, sesimiz elimizde olmayan şeyleri yapmaya yetiyor.

Öte yandan, grafik kullanıcı arayüzleri (Graphical User Interface) ile ses kullanıcı arabirimleri (Voice User Interface) giderek daha fazla örtüşüyor. Bu da deneyim tasarımı ekipleri için yeni bir beceri seti gerektiriyor: Anlatım tasarımı (Narrative Design) ve etkileşimli tasarım (Conversational Design) hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan kullanıcı deneyimi uzmanları. “Yazmaya odaklı kullanıcı deneyimi tasarımcısı” olarak da tanımlayabileceğimiz bu uzmanlık, deneyim tasarımının kritik bileşenlerinden biri artık.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz