Makaleler

Kullanıcı deneyiminde kilit soru: Kullanılabilirlik mi, arzulanabilirlik mi?

Kullanılabilirlik ile arzulanabilirlik kavramları UX projelerinde sık sık karşımıza çıkar ve bu ikisini birbirinden ayırmak çok önemlidir. Neden mi? Çünkü kullanılabilirlik, kullanıcı deneyiminin en temel seviyesidir ve kullanılabilirlik olmadan değerli bir kullanıcı deneyimi yaratmak zordur.

Burcu Gün 23 Ekim 2017

Kullanılabilirlik ile arzulanabilirlik kavramları UX projelerinde sık sık karşımıza çıkar ve bu ikisini birbirinden ayırmak çok önemlidir. Neden mi? Çünkü kullanılabilirlik, kullanıcı deneyiminin en temel seviyesidir ve kullanılabilirlik olmadan değerli bir kullanıcı deneyimi yaratmak zordur. Ancak, bir deneyim arzulanabilir olmaz ise, var olan deneyiminin kullanıcı üzerinde kalıcı bir iz bırakmasından, hatırlanabilir olmasından ya da başkalarına tavsiye edilmesinden bahsetmek pek mümkün olmaz.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, Key Question in User Experience Design – Usability vs Desirability başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

2008 yılında Amsterdam’da gerçekleşen Nielsen Norman Group Conference’ta dört basit kullanıcı deneyimi seviyesi tanımlanmış. Bunlar:

 • İşe yararlılık
 • Kullanılabilirlik
 • Arzulanabilirlik
 • Marka deneyimi

Bir kullanıcı deneyimi tasarımcısının, üzerinde mutlaka kontrol sahibi olması gereken iki seviye ise kullanılabilirlik ve arzulanabilirliktir. Fakat öncelikle her bir seviyeyi ayrı ayrı inceleyelim ki kullanılabilirlik ve arzulanabilirlik arasındaki farkın neden önemli olduğunu anlayalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Ömer ÖZER

  gayet güzel makale olmuş.

  • Burcu Gün

   Merhaba Ömer. yorumun için çok teşekkürler, beğenmene sevindim.

Keşfetmeye Devam Et