Makaleler

Kullanıcı davranışı paternlerine dair gerçekler

Kullanıcı davranışlarının bazı temellerini anlayıp, tasarıma uyarlamak, bir şirketin yapabileceği en önemli şeyler arasındadır. Bunun için de her zaman göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta şudur: İnsan psikolojisi.

Selen Şentürk 03 Haziran 2016

Tasarımcılar için bazen, kullanıcılarla empati kurmak zor olabilir. Bu sektörde belirli bir süre geçirince, yaptığınız işin gözü kapalı anlaşılır olduğunu ve kullanıcıların gayet rahatlıkla kullanabileceği bir projeyi ortaya koyduğunuzu düşünebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından anlaşılmadığı zaman da “o, onun problemi” diye, içinde oksimoronu da barındıran bir korumaya da geçebilirsiniz.

Bu tarz bir düşünce, kullanıcı davranışı kavramını, yani iyi tasarımın kilit bileşenini gözardı eder: İnsan psikolojisi.

Kullanıcı davranışı temellerinin anlaşılıp tasarıma uyarlanması, bir şirketin yapabileceği en önemli şeyler arasındadır. Web sitenizi ve uygulamalarınızı kullanan kişiler hakkında bilmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır:

Düşündüğünüzden daha zekiler

Sadece sisteminizi öğrenmeyi umursamıyorlar. Onlar için önemli değil.

Teknoloji sektörü dışındaki çoğu kişinin, teknolojiyi ne kadar az kullandığını kolaylıkla unutabiliyoruz. Teknoloji kendini insanların hayatlarında gerekli kılmadıkça, insanlar onsuz yaşayabilirler. Teknoloji, işleri için hayati önem taşısa bile, yalnızca ihtiyaçları olan kısımları öğrenerek idare edebilirler. Öyle de yapıyorlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz