Kullanıcı davranışı paternlerine dair gerçekler

Kullanıcı davranışı paternlerine dair gerçekler

Tasarımcılar için bazen, kullanıcılarla empati kurmak zor olabilir. Bu sektörde belirli bir süre geçirince, yaptığınız işin gözü kapalı anlaşılır olduğunu ve kullanıcıların gayet rahatlıkla kullanabileceği bir projeyi ortaya koyduğunuzu düşünebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından anlaşılmadığı zaman da “o, onun problemi” diye, içinde oksimoronu da barındıran bir korumaya da geçebilirsiniz.

Bu tarz bir düşünce, kullanıcı davranışı kavramını, yani iyi tasarımın kilit bileşenini gözardı eder: İnsan psikolojisi.

Kullanıcı davranışı temellerinin anlaşılıp tasarıma uyarlanması, bir şirketin yapabileceği en önemli şeyler arasındadır. Web sitenizi ve uygulamalarınızı kullanan kişiler hakkında bilmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır:

Düşündüğünüzden daha zekiler

Sadece sisteminizi öğrenmeyi umursamıyorlar. Onlar için önemli değil.

Teknoloji sektörü dışındaki çoğu kişinin, teknolojiyi ne kadar az kullandığını kolaylıkla unutabiliyoruz. Teknoloji kendini insanların hayatlarında gerekli kılmadıkça, insanlar onsuz yaşayabilirler. Teknoloji, işleri için hayati önem taşısa bile, yalnızca ihtiyaçları olan kısımları öğrenerek idare edebilirler. Öyle de yapıyorlar.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 746 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcı ve yazılımcı nasıl birlikte çalışır?

Tasarımcı ve yazılımcı nasıl birlikte çalışır?

Gizle