Logonuzun büyüklüğü kullanıcıların umurunda değil

Logonuzun büyüklüğü kullanıcıların umurunda değil

“Logoyu bi’ tık büyütebilir miyiz?” kabusu, yıl 2017 olmasına rağmen devam ediyor. Halbuki bu isteğin fayda ile herhangi bir ilgisi olmamakla birlikte, çoğunlukla bir rasyoneli de yok.

Daha büyük her zaman daha iyi değildir

Bazı büyük markaların web sitelerinde yer alan logolara göz atalım:

 • Amazon: 116 x 29
 • Nike:     55 x 21
 • Apple:   17 x 20
 • Target:  22 x 21
 • Disney:  69 x 28

Biri çıkıp “Peki ya Google?” diyebilir. Elbette anasayfada/ekranda bazen logoların büyük versiyonu yer alabilir. Fakat böyle durumlarda o ekranda, kullanıcının tüketmesi ya da odaklanması gereken başka bir içerik yoktur. Dahası, Google‘ın diğer eylem maddeleri çok net, sayıları az ve bol miktarda boşluklarla çevrilidir. Bu noktada soru şu: Neden logoyu daha büyük yapmıyorsun?

Önemli olana dikkat çekin

Google söz konusu olduğunda dahi, arama barının olduğu ana ekranda logo kullanımı çok daha büyükken odaklanılması istenilen içeriğin değiştiği sayfalarda (Google ürün sayfalarında ve arama sonucu sayfalarında) logo kullanımı 95 x 41’e düşürülür.

Bunun nedeni, bu sayfaların ve diğerlerinin çoğunun hedeflediği şeydir; yani bir kullanıcının görevi mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde tamamlamasına izin vermek. İşte bu, dikkati büyük bir logo ile rahatsız etmemek (özellikle de her sayfada kocaman logoyu göze sokmamak) anlamına gelmektedir.

Bir mağaza içi alışveriş deneyimini örnek vermek gerekirse: Her yeni sayfada “Walmart’a Hoşgeldiniz” yazan parlak, yanıp sönen logo ile karşılaştığınızı hayal edin. Evet, oldukça rahatsız edici. Hele ki nerede olduğunuzu zaten bildiğiniz bir yerde, odağınızın başka şeylerde olması gerekirken hiçbir fayda sağlamayacak bir logoya dikkatinizin çekilmesi epey anlamsız olabilir.

Kullanıcılarınıza yardımcı olun

Bir kullanıcı sizin kim olduğunuz hakkında sıfır bilgi sahibi olsa bile; hatta siz onu takipçiniz, alıcınız ya da vericiniz olarak dönüştürme çabası veriyor da olsanız, kullanıcının o andaki amacı bir görevi tamamlamaktır. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken, bu görevi olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmak ve markanıza dair olumlu algıyı güçlendirmek olmalıdır.

Unutmayın: Logonuzun boyutu, bir kullanıcının hedefine ulaşmasına hiçbir şekilde yardımcı olmaz.

Göz izleme (eye tracking) çalışmaları, kullanıcının bakışlarının tipik olarak F veya E olan doğal bir okuma düzenini izlediğini kanıtlamıştır. Dolayısıyla, logonuzun sol üst köşede olması halinde fark edilmesi olasılığının %58’in altında olduğu da gözlemlenmiştir.

Kendinize dürüst olun

Kendinize, insanların sitenizde etkileşimde bulunmalarını istediğiniz şeylerin sırasının ne olduğunu dürüstçe sormanız önemli. Çünkü her şeyi vurgulamaya çalıştığınız bir kurguda, hiçbir şeyi vurgulayamadığınız bir sonuca ulaşmanız oldukça muhtemel.

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Özetle; “Logoyu biraz büyütelim mi?” demek yerine “nedeni” belirtebileceğiniz rasyonellere odaklanmanız, kullanıcılarınıza sunacağınız deneyim ve sizinle kuracakları ilişki açısından çok daha anlamlı olacaktır.

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  Gizle