Neden tamamen özgür olmamalısınız?

Neden tamamen özgür olmamalısınız? mehmet-ak-marka-dili

Marka dili yalnızca halkla ilişkilerin bir parçası değil, bir ürünün sunduğu deneyim sürecine dahil olan tüm temas noktalarını da kapsar aslında. Markanın kimliğini ve değerlerini tüm mecraları kapsayan bir kullanıcı deneyimine taşımanın yoluysa detaylı bir marka dili kılavuzundan geçiyor.

Markaların ürünlerinin ya da hizmetlerinin özünden gelen dilleri yoktur, bir semantikten ya da sentakstan bahsedemeyiz (ve bu bir anlamda iyi de bir şeydir çünkü her bir dil, öğrenmesi zaman alan kapsamlı ve kapalı bir anlam dizgisi olmak zorundadır.) Kullanıcı ile ürün arasındaki temas noktaları vardır yalnızca. Marka işte bu temas noktalarında farklı sistemlerden faydalanarak bir iletişim düzlemi yaratır. Dijital ürünler söz konusu olduğunda üç temel sistemin aynı anda çalıştığını görürüz. Görsel dil (tasarım), yazılımsal dil (işlevsellik) ve sözsel dil (içerik) bir araya gelerek ürünün kendisini oluşturur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

WebExpo 2019: Hangi değerler ve yaklaşımlarla tasarlıyoruz?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Bir ürün tasarımıyla sosyal iletişim deneyimini iyileştirmek

Bir ürün tasarımıyla sosyal iletişim deneyimini iyileştirmek

Gizle