Makaleler

Neden tamamen özgür olmamalısınız?

Markanın kimliğini ve değerlerini tüm mecraları kapsayan bir kullanıcı deneyimine taşımanın yolu detaylı bir marka dili kılavuzundan geçer. Peki marka dili nasıl yaratılır ve neye yarar? UX Writer Mehmet Ak yazdı.

Mehmet Ak 29 Mart 2019
mehmet-ak-marka-dili

Marka dili yalnızca halkla ilişkilerin bir parçası değil, bir ürünün sunduğu deneyim sürecine dahil olan tüm temas noktalarını da kapsar aslında. Markanın kimliğini ve değerlerini tüm mecraları kapsayan bir kullanıcı deneyimine taşımanın yoluysa detaylı bir marka dili kılavuzundan geçiyor.

Markaların ürünlerinin ya da hizmetlerinin özünden gelen dilleri yoktur, bir semantikten ya da sentakstan bahsedemeyiz (ve bu bir anlamda iyi de bir şeydir çünkü her bir dil, öğrenmesi zaman alan kapsamlı ve kapalı bir anlam dizgisi olmak zorundadır.) Kullanıcı ile ürün arasındaki temas noktaları vardır yalnızca. Marka işte bu temas noktalarında farklı sistemlerden faydalanarak bir iletişim düzlemi yaratır. Dijital ürünler söz konusu olduğunda üç temel sistemin aynı anda çalıştığını görürüz. Görsel dil (tasarım), yazılımsal dil (işlevsellik) ve sözsel dil (içerik) bir araya gelerek ürünün kendisini oluşturur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Zeynopovski

    Yazının içeriği ilgimi çekse de başlık yanlış yönlendirici olmuş bence. Click- bait anlayışına göre bakılırsa başarılı, ok, ama okuduğum bu yazıya tekrar ulaşmak istedim mesela, bu başlığı görüp tıklamadım, yazıyı bulamadım. Marka dilinden bahseden bir yazının başlığı bu solid konudan bu kadar uzak olmamalı bence. Elinize sağlık, teşekkürler.

Keşfetmeye Devam Et