Makaleler

Mindful UX’i günlük yaşamınıza uygulamanın 6 yolu

Kullanıcılarımızın zihinsel sağlığını, mahremiyetini ve bilişsel durumunu nasıl koruyabiliriz? Clo S.'in makalesini Onurcan Eki'nin çevirisiyle okuyalım.

Onurcan Eki 07 Mayıs 2021

Mindful UX kavramı, kullanıcıların zihinsel sağlığını, mahremiyetini ve bilişsel durumunu koruyucu özelliklere sahiptir. Kapsayıcı ve erişilebilir olmasının yanında zararı önlemeyi ve günlük hayattaki olası negatif etkileri de bertaraf etmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bölünmelerinizin seviyesini yönetin

Kullandığınız bir ürünün bilgi iletimi için kullandığı çeşitli yollar vardır. Bunlardan en yaygın olanları görsel ve işitsel duyulardır. Dijital öğeler bazen dokunsal bildirimler sayesinde dokunma duyusunu araç olarak kullanır. Bazı bildirimler, örneğin fırınınız zamanlayıcısı kapandığında ve yemeğinizi yakmak istemiyorsanız, hemen ilgilenmenizi gerektirir. Bazı bildirimlerse ne acil ne de önemlidir.  Örneğin havayolu şirketinden mail kutuma gelen, şu an baktığım bir e-bülten. Diğer bildirimlerin ise sabit bir aciliyeti veya önemi yokken, anlık olarak bağlamsal ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanız gerekebilir. Örneğin, telefonum her zaman sessiz modda, lakin o zaman diliminde önemli bir arama bekliyorsam, telefonumun zil sesini aktif ederim. Bu noktada Slack’in bildirimleri için kurguladığı aşağıdaki harika iş akışına hayran olmamak elde değil.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir