Makaleler

Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

İçerik gösterim şeklini mobil cihazlar için düzenlemek, masaüstü cihazlara göre daha zordur. Peki bir mobil arayüz tasarımı yaparken liste mi yoksa grid mi seçmeliyiz?

Orkun Duyar 29 Ocak 2016

İçerik gösterim şeklini mobil cihazlar için düzenlemek, masaüstü cihazlara göre daha zordur. Masaüstü cihazlardaki geniş alan kullanımı sayesinde daha fazla oyun alanına sahip olursunuz. Böylece, liste ya da grid tercihiniz, kullanıcının içeriği tüketmesinde mobil cihazlardaki kadar zor bir deneyim sunmaz. Mobil cihazlardaki limitli ekran genişliklerinden dolayı, içerik uzunluğunun yanı sıra, içeriğin görüntülenme şekli de scroll oranına direkt etki eder. Bu noktada içerik türüne göre nasıl bir dizilim yapacağınıza karar verip, kullanıcıların parmak kaslarına daha fazla yük bindirmemekte fayda var.

Gelin, konuyu biraz daha detaylandıralım.

Estetik mi olsun, fonksiyonel mi?

Cevap tabii ki çok basit. “Her şeyin başı kullanıcı” deyip, önceliği fonksiyonaliteye vermek.

Eğer liste görünümünü tercih ederseniz, metin ağırlıklı, görselin küçük kullanıldığı ya da görsel kullanımının olmadığı bir dizilim yapmış olursunuz. Bu da, metinlerin ön planda olmasını sağlar. Dolayısıyla, kullanıcılar detay sayfasına gitmeden önce içerik hakkında fikir sahibi olur.

Eğer tercihinizi grid (ızgara) yapısından yana kullanırsanız, görsel kullanımının baskın olduğu, metinlerin kısa tutulduğu bir dizilim tercih etmiş olacaksınız. Burada, kullanıcı seçim yaparken görsellerin aklında bıraktığı izlenime göre karar verecek ve detay sayfasına gitmeden ön bilgi sahibi olamayacak. Grid yapısının başka bir dezavantajı da, ilk başta bahsettiğim gibi uzun sayfalara ve çok daha fazla scroll yapmaya sebep olması.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz