Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

Mobil cihazlar için hangisini seçmeli? Liste mi grid mi?

İçerik gösterim şeklini mobil cihazlar için düzenlemek, masaüstü cihazlara göre daha zordur. Masaüstü cihazlardaki geniş alan kullanımı sayesinde daha fazla oyun alanına sahip olursunuz. Böylece, liste ya da grid tercihiniz, kullanıcının içeriği tüketmesinde mobil cihazlardaki kadar zor bir deneyim sunmaz. Mobil cihazlardaki limitli ekran genişliklerinden dolayı, içerik uzunluğunun yanı sıra, içeriğin görüntülenme şekli de scroll oranına direkt etki eder. Bu noktada içerik türüne göre nasıl bir dizilim yapacağınıza karar verip, kullanıcıların parmak kaslarına daha fazla yük bindirmemekte fayda var.

Gelin, konuyu biraz daha detaylandıralım.

Estetik mi olsun, fonksiyonel mi?

Cevap tabii ki çok basit. “Her şeyin başı kullanıcı” deyip, önceliği fonksiyonaliteye vermek.

Eğer liste görünümünü tercih ederseniz, metin ağırlıklı, görselin küçük kullanıldığı ya da görsel kullanımının olmadığı bir dizilim yapmış olursunuz. Bu da, metinlerin ön planda olmasını sağlar. Dolayısıyla, kullanıcılar detay sayfasına gitmeden önce içerik hakkında fikir sahibi olur.

Eğer tercihinizi grid (ızgara) yapısından yana kullanırsanız, görsel kullanımının baskın olduğu, metinlerin kısa tutulduğu bir dizilim tercih etmiş olacaksınız. Burada, kullanıcı seçim yaparken görsellerin aklında bıraktığı izlenime göre karar verecek ve detay sayfasına gitmeden ön bilgi sahibi olamayacak. Grid yapısının başka bir dezavantajı da, ilk başta bahsettiğim gibi uzun sayfalara ve çok daha fazla scroll yapmaya sebep olması.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Matematik sevmeyen yöneticiler için “Data-Driven Decision Making”

Matematik sevmeyen yöneticiler için “Data-Driven Decision Making”

Gizle