Mobil performans analizi ve Google Analytics

Mobil performans analizi ve Google Analytics

Bu yazıyı akıllı telefonlarınızdan mı okuyorsunuz? Sosyal medya hesaplarınızı ve e-postalarınızı an ve an cebinizde taşıyor musunuz?

Günümüzde kullanıcılar yukarıdaki aktivitelerden çok daha fazlasını; online alışverişten TV izlemeye, bahis oyunlarından, yemek siparişine kadar bir çok işlemi cep telefonları ile yapabiliyor. Mobil teknolojinin hayatımıza olan etkisini gündelik yaşamda rahatça gözlemleyebileceğimiz gibi aşağıdaki istatistiklerde ışık tutacaktır.

 • 2014 yılından itibaren mobil internet kullanıcılarının sayısı masaüstü kullanıcı sayısını geride bırakmış.(comScore araştırması)

Mobile-stats-vs-desktop-users-global-550x405 (1)

 

 • 2014 yılında mobil kullanıcı sayısı dünya genelinde 5,6 milyara ulaştı. 2018 yılında bu sayının 6,2 milyar olması ve tüm popülasyonun %84’nün akıllı telefon kullanması bekleniyor.
 • E-mail hesabı olan kişilerin %46’sı maillerini mobil cihazlar ile takip ediyor.
 • Mobil internet trafiği tüm internet kullanımının %39’unu oluşturuyor.
 • E-ticaret sitelerinde trafiğin %53’ü mobil cihazlardan geliyor(Shopify).

Değişime ve gelişime ayak uydurmak isteyen firmalar bu verilere kayıtsız kalamadılar ve mobil kullanıcılarına daha etkin şekilde ulaşmak için gerekli çalışmalara başladılar. Cihazların küçülmesi, kullanıcıların davranışlarındaki değişiklikler ve farklı tasarımsal ve teknik uygulamalar ile birçok bilinmezi barındıran mobil dünya, zaman geçtikçe farklı bir gereksinimi daha doğurdu: Ölçümleme.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

  Tasarım odaklı düşünme (design thinking) nedir ve neden bu kadar popüler?

  Gizle
  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  Uzaklarda Aramayın: Referral (Tavsiye)

  Uzaklarda Aramayın: Referral (Tavsiye)

  Gizle