Mobil tasarımda kullanıcı odaklı yaklaşım ve dikkat edilmesi gereken 5 aşama

Mobil tasarımda kullanıcı odaklı yaklaşım ve dikkat edilmesi gereken 5 aşama

Mobil veya mobille uyumlu bir web sitesine sahip olmanın başarının anahtarı olmadığını hatırlamak; önemli olanın, mobil kullanıcı deneyimine doğru yaklaşım sağlamaktan geçtiğini belirtmekte fayda var. Mobil tasarıma kullanıcı odaklı bir yaklaşım getirmek, ödüllendirilmemiş tasarımlarda zaman kaybetmek yerine değerlendirilmesi gereken bir konu.

Bu makale, Interaction Design Foundation'ın izniyle, A User-Centred Approach to Mobile Design and a 5 Stage Process for You to Use başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Dünya son on yıldır akıllı telefonları benimsediği için, şirketler mobil deneyimin önemini de yavaş yavaş anlamaya başlıyor. Bununla birlikte, birçok işletme konuya, sebep-sonuç ilişkisiyle yaklaşmak yerine, direkt “sonuç”la yol almayı tercih edebiliyor. Yani, kullanıcıların bir mobil siteye “neden” ihtiyacı olduğunu düşünmek yerine, “Bir mobil uygulamaya veya bir mobil web sitesine ihtiyacımız var!” yaklaşımıyla hareket etmek, ne yazık ki kullanıcı odaklı bir yol izlemek anlamına gelmiyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Kullanıcı deneyimi tasarımında animasyon kullanımı

Kullanıcı deneyimi tasarımında animasyon kullanımı

Gizle