Makaleler

Mobil uygulama analitiği 101

Son yıllarda Google ve birkaç araştırma şirketinin yayınladığı farklı raporlarla devrin değiştiğini, kullanıcı deneyiminden iş planlarına odağın mobil uygulamalar üzerinde olacağını söylemek pekala mümkün. Bu trendin yansımalarından biri de aplikasyon analitiği çözümü sunan şirketlerin oyuna dahil oluşu. Gelin, hangi metriklerin revaçta olduğunu ve ROI’ların tavan yapması adına nasıl çözümler sunulduğunu bu yazıda irdeleyelim.

Oğuz Tan 20 Mart 2017

Son yıllarda Google ve birkaç araştırma şirketinin yayınladığı farklı raporlara dayanarak devrin değiştiğini, çoğu dijital ürün ve servisin – kullanıcı deneyiminden iş planlarına – odağında mobil uygulamalar olduğunu söylemek pekala mümkün. Bu trendin yansımalarından biri de aplikasyon analitiği çözümü sunan şirketlerin oyuna dahil oluşu. Gelin, hangi metriklerin revaçta olduğunu ve ROI’ların tavan yapması adına nasıl çözümler sunulduğunu bu yazıda irdeleyelim.

Etkileşim yoğunluğu, oturum süresi ve nihayetinde büyüme, öncelikli değeri aplikasyon olan ekipler için kritik öneme sahip analiz noktaları. Bu noktaların takibinde ilk olarak çoğu mobil aplikasyon için anlamlı bir veri kümesi oluşturan DAU (daily active users – günlük aktif kullanıcı), WAU (weekly active users – haftalık aktif kullanıcı) ve MAU (monthly active users – aylık aktif kullanıcı) metrikleri kullanılmakta.

Aktif kullanıcı (active user – AU) nedir?

DAU/WAU/MAU analizini aksiyon alınabilir kılmak adına atılması gereken ilk adım, kullanıcıyı niteleyen ‘aktif’ tabirinin kapsamına karar vermek. Satın alma işlemine başlama, giriş yapma, video kayıt izleme gibi çeşitli etkinlikler kullanıcının aktifliğinin belirlenmesinde referans noktası olarak konumlandırılabilir. Verilerin toplanmasının ardından metrikler segment bazlı çözümlenebileceği gibi, oransal karşılaştırmalarla da farklı bakış açıları sunma potansiyeline sahip olabilirler. Örnekle pekiştirmek adına; “sticky factor” olarak bilinen DAU/MAU oranına değinelim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir