Makaleler

Modern tasarımın efendisi: Dieter Rams

Adını belki duydunuz belki de ilk kez duyuyorsunuz ama onun dehasından “ilham alan” tasarımları birçoğunuz hayranlıkla kullanıyorsunuz. Endüstriyel tasarımda sadeliğin ve basitliğin başarı hikayesini, modern zamanlara damgasını vuran çizgileriyle yazan Alman tasarımcı, aynı zamanda birçok güncel tasarım ikonunun yaratılmasına da ilham kaynağı oldu. İster bir kullanıcı ister bir tasarımcı olun, Dieter Rams adını bugünden sonra asla unutmayacaksınız.

Eser Teker 01 Ağustos 2016

Adını belki duydunuz belki de ilk kez duyuyorsunuz. Ama onun dehasından “ilham alan” tasarımları birçoğunuz hayranlıkla kullanıyorsunuz. Endüstriyel tasarımda sadeliğin ve basitliğin başarı hikayesini, modern zamanlara damgasını vuran çizgileriyle yazan Alman tasarımcı, aynı zamanda birçok güncel tasarım ikonunun yaratılmasına da ilham kaynağı oldu. İster bir kullanıcı ister bir tasarımcı olun, Dieter Rams adını bugünden sonra asla unutmayacaksınız, ve kesinlikle unutmamalısınız da.

Geçtiğimiz yüzyılın en karanlık zamanlarında, 1932 yılında Almanya’nın batısındaki Wiesbaden şehrinde dünyaya gelen Dieter Rams, büyük savaşın hemen ardından 1947 yılında Wiesbaden Sanat Okulu’nda mimarlık bölümünde öğrenimine başladı. Bu arada marangozluk pratik eğitimini de tamamladı ve 1953 yılında onur öğrencisi olarak mezun oldu. Ardından Frankfurtlu mimar Otto Apel’in yanında işe başladı, hemen iki yıl sonra Braun tarafından mimar ve iç mimar olarak işe alındı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • emrebyksndr

    Braun gerçekten çok şanslı ama Apple kesinlikle piyangonun sahibi.

Senin İçin Öneriyoruz