Modern tasarımın efendisi: Dieter Rams

Modern tasarımın efendisi: Dieter Rams

Adını belki duydunuz belki de ilk kez duyuyorsunuz. Ama onun dehasından “ilham alan” tasarımları birçoğunuz hayranlıkla kullanıyorsunuz. Endüstriyel tasarımda sadeliğin ve basitliğin başarı hikayesini, modern zamanlara damgasını vuran çizgileriyle yazan Alman tasarımcı, aynı zamanda birçok güncel tasarım ikonunun yaratılmasına da ilham kaynağı oldu. İster bir kullanıcı ister bir tasarımcı olun, Dieter Rams adını bugünden sonra asla unutmayacaksınız, ve kesinlikle unutmamalısınız da.

Geçtiğimiz yüzyılın en karanlık zamanlarında, 1932 yılında Almanya’nın batısındaki Wiesbaden şehrinde dünyaya gelen Dieter Rams, büyük savaşın hemen ardından 1947 yılında Wiesbaden Sanat Okulu’nda mimarlık bölümünde öğrenimine başladı. Bu arada marangozluk pratik eğitimini de tamamladı ve 1953 yılında onur öğrencisi olarak mezun oldu. Ardından Frankfurtlu mimar Otto Apel’in yanında işe başladı, hemen iki yıl sonra Braun tarafından mimar ve iç mimar olarak işe alındı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Algorave: Bir parti nasıl kodlanır? Algorave-partiyi-kodlamak

  Algorave: Bir parti nasıl kodlanır?

  Gizle
  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”

  UX Efsanesi #2: “Tüm sayfalara en fazla 3 tıkla ulaşabilmelisin.”

  Gizle