Makaleler

Multi mi Cross mu Yoksa Omni Channel UX mi?

Dalgası ülkemize geç de olsa vurmuş olan yeni "kanal pazarlama" yaklaşımı Omni-channel Marketing, ne yazık ki bazı jargon tüccarlarının elinde "Oooo yeni malzeme geldi; millet okuyup altını doldurmadan biz uçuşlara başlayalım." aşkını çoktan ateşledi. Bu ateşten etkilenen bazı proje sahipleri de işin doğrusunu anlatmaya çalışanlara "Ama onlar omni-channel yapıyorlar yani..." diye yanıt vererek, tuzağa düşmeye başladılar bile... Biz de "SHERPA Efsane Yok Etme Timi" olarak bu konuya yatarak müdahalede bulunalım ve jargon tüccarlarına karşı bir nebze de olsa sizleri koruyalım istedik.

Yakup Bayrak 08 Temmuz 2016

Dalgası ülkemize geç de olsa vurmuş olan yeni “kanal pazarlama” yaklaşımı Omni-channel Marketing, ne yazık ki bazı jargon tüccarlarının elinde “Oooo yeni malzeme geldi; millet okuyup altını doldurmadan biz uçuşlara başlayalım.” aşkını çoktan ateşledi. Bu ateşten etkilenen bazı proje sahipleri de işin doğrusunu anlatmaya çalışanlara “Ama onlar omni-channel yapıyorlar yani…” diye yanıt vererek, tuzağa düşmeye başladılar bile… Biz de “SHERPA Efsane Yok Etme Timi” olarak bu konuya yatarak müdahalede bulunalım ve jargon tüccarlarına karşı bir nebze de olsa sizleri koruyalım istedik.

Multi-channel Deneyim nedir?

Bermuda Şeytan Üçgenimiz içerisinde belki de en aşina olunan terim multi-channel deneyim. (Bu kavram, İnternet’ten daha önceki dönemlerde de aynı isimle varlık gösterse de) Özellikle çevrimiçi iletişim kanallarının günlük sivil hayata penetrasyonunun artmasıyla firmalar tüketicilere dokunabilecekleri ve onlara satış yapabilecekleri “kanal” sayısını artırmaya başladılar. “Tüketicilere onların bulundukları yerde dokunalım” hedefi de bu kanalların yaratımında harcanan emeği ve özeni rasyonel bir yatırım haline getirdi. Tüketici ekseninden baktığımızda ise bir markanın tüketicinin bulunduğu veya araştırma yaptığı kanalda gösterdiği varlık “Bak, adamlar burada da karşıma çıktılar ve benim satın alma kararımı etkilemeye başladılar.” algısını pekiştirerek, tüketici gözündeki marka denkliğine katma değer sağladı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir