Makaleler

Müşteri deneyimi yolculuğunun kilometre taşları

Bir marka ile ya da ürün ve hizmetleriyle etkileşime giren her bir kullanıcı, deyim yerindeyse "müşteri" pasaportunu yanına alarak bir yolculuğa çıkar. Markalar açısından, müşterilerinin bu yolculuk deneyimini zevkle yaşamasını ve başarıyla tamamlamasını sağlamak adına, bir yolculuk haritasına sahip olmak büyük önem taşır. Peki nedir bu Müşteri Deneyimi Yolculuğu Haritası?

Eser Teker 24 Ekim 2016

Bir marka ile ya da ürün ve hizmetleriyle etkileşime giren her bir kullanıcı, deyim yerindeyse “müşteri” pasaportunu yanına alarak bir yolculuğa çıkar. Müşteriler ve markalar açısından farklı evrelere sahip bu süreç Müşteri Deneyimi Yolculuğu (CX Journey) olarak adlandırılır. Markalar açısından, müşterilerinin bu yolculuk deneyimini zevkle yaşamasını ve başarıyla tamamlamasını sağlamak adına, bir yolculuk haritasına sahip olmak büyük önem taşır. Peki nedir bu Müşteri Deneyimi Yolculuğu Haritası ve nasıl hazırlanmalıdır?

Öncelikle müşteri deneyimi yolculuğu sürecinin kilometre taşları diyebileceğimiz temel kavramlara  birlikte göz atalım:

Müşteri deneyimi nedir?

Müşteri Deneyimi (CX), bir müşterinin, bir şirket ve ürünleriyle etkileşimlerinin bütünüdür. Müşteri Deneyimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin (CRM) temel taşıdır ve bu deneyimin tamamı, müşterinin şirket ve sundukları hakkındaki  genel hissiyatını tanımlar. Anketler, geri bildirim formları, ve diğer veri toplama teknikleri Müşteri Deneyimi bilgisini saptamaya yardımcı olur.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Zeynopovski@gmail.com

    Merhaba, kilometre taşları da başka bir yazıda mi anlatılıyor?

Senin İçin Öneriyoruz