Makaleler

Müşteri deneyiminiz ne kadar başarılı?

Küreselleşen dünyamızda ve yeni ekonomilerin gelişmesiyle birlikte sektör bağımsız tüm firmalar “Müşteri Odaklı Yaklaşım” ile işlerini devam ettirmek durumunda. Müşteri deneyimi tasarımının olmazsa olmazı "Ölçümleme" konusunu, konuk yazarımız Akbank Dijital Müşteri Deneyimi Yöneticisi ve Ladies That UX'in şehir organizatörü Nilay Giray Ocak'tan öğrenelim.

Nilay Ocak 27 Ağustos 2015

Küreselleşen dünyamızda ve yeni ekonomilerin gelişmesiyle birlikte sektör bağımsız tüm firmalar “Müşteri Odaklı Yaklaşım” ile işlerini devam ettirmek durumunda.

Gelin, müşteri deneyimi tasarımının olmazsa olmazı “Ölçümleme” konusunu, konuk yazarımız dijital müşteri deneyimi yöneticisi ve Ladies That UX‘in şehir organizatörü Nilay Giray Ocak‘tan öğrenelim.

Artık günümüzde fiyat, ambalaj, sunum, kampanya vb. faktörler rekabette elimizi güçlendirmiyor. Örneğin, bankalar için müşterilerine internet şubesi ya da mobil uygulama üzerinden hizmet sunuyor olmaları bir farklılık yaratmıyor ya da bir e-ticaret sitesi için aynı anda otuzun üzerinde kategoride yüz binden fazla ürün satabiliyor olmak büyük bir başarı getirmiyor. Farklılık ve başarıyı markanızın ya da ürününüzün yaşattığı deneyim sağlıyor. Nasıl, dünya üzerindeki 7 milyar insanın parmak izleri birbirinden farklı ve kendine özgüyse, sizin müşterinize yaşattığınız ya da müşteriniz için yarattığınız deneyimin de markanıza/ürününüze özgü olması gerekiyor.

Bugüne kadar denenmiş ve başarıya ulaşmış birçok reçete var. Her şeyden önce, önümüzde Apple ve Amazon örnekleri var. Ancak hazır global reçetelerin sizin için de uygun olduğunun garantisi yok. Sizin müşteri deneyiminiz, yaşadığınız toplumun kültürel kodları, siyasi konjonktür, harcama alışkanlıkları ve beklentileri gibi bir dolu sosyal parametreyi analiz ederek oluşmalı. Ayrıca müşteri deneyimi ölçülebilir bir kavram ve müşteri deneyimi yönetimi üzerine çalışan çoğumuzun bildiği gibi, uzun yıllardır da çeşitli yöntemlerle ölçülmekte. Zaten ölçemediğiniz bir işi yönetemezsiniz, bu nedenle yaşattığınız deneyimin sürekliliği için bu deneyimi sayısal hale dönüştürebilmeniz de önemli ve gerekli. Bu sayede iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor olduğunuzu daha net analiz edebiliyorsunuz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et