Makaleler

Nesnelerin interneti için kullanıcı deneyimi tasarlamak

Gelin, nesnelerin internetinin hayatımıza olumlu katkılarda bulunmasını sağlamak için, bir deneyim tasarımcısı ya da ürün geliştiricisi, hatta hepsinden önce birer kullanıcı olarak dikkat etmemiz gerekenlere göz atalım.

Berk Bayri 21 Mayıs 2015

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT), hayatımızda yerini yeni yeni alan bir terminoloji olsa da, çoğu bugün de hayatımızda olan, yaşamsal deneyimimizi etkileyen ürün ve servislerin 1960’larda hatta 1950’lerde icat edildiğini öğrenince hayrete düşüyorsak bunun en olası sebebi, ‘zaman’ olarak adlandırdığımız kavramın, içinde bulunduğumuz döneme göre değişken anlamlar kazanması olmalı. Hayatımıza girmekte olan ürünlerin çoğu, onlarca yıldır kullandığımız ürünlerin “akıllı” modelleri değil mi? Kredi kartının, süper yapıştırıcıların, hastaların ilaç alma deneyimini değiştiren hapların, hatta ilk güneş enerjisi hücrelerinin 1950’lerde icat edildiğini öğrenince şaşırmamak mümkün değil. Bir an durup düşünsek fena olmaz; bugüne kadar okuduğumuz ya da izlediğimiz bilim kurgu eserlerinde sözü edilen deneyimlerden ne kadarı çoktan hayatımızda yerini aldı?

Peki, IoT destekli bir ürün geliştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu sorgulama, eminiz bizi olduğu kadar sizi de gelecekte – belki de çok yakın gelecekte – ortaya çıkacak icatlar ve bunların yaşamsal deneyimimize etkileri konusunda meraklandırıyordur. Eskiden “yarının çabucak bugün oluverdiğini” söylerken, bugün “yarın artık dün” demek mümkün.

Öyleyse gelin nesnelerin internetinin hayatımıza olumlu katkılarda bulunmasını sağlamak için, bir deneyim tasarımcısı ya da ürün geliştiricisi, hatta hepsinden önce birer kullanıcı olarak dikkat etmemiz gerekenlere göz atalım. Fakat bundan önce içinde yaşadığımız dönemin 1960’larda nasıl tasvir edildiğini beraber hatırlayalım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et