Makaleler

Octalysis Modeli: Oyunlaştırmanın 8 temel duygusu

Octalysis Modeli nedir? Oyunlaştırmada hangi temel duygulardan yararlanıyoruz? Ercan Altuğ Yılmaz, Octalysis Modeli hakkında bilgi veriyor.

Ercan Altuğ Yılmaz 07 Kasım 2020

Şimdi, ya küçükken ya da şu anda mobil cihazınızda veya oyun konsolunuzda oynadığınız bir oyunu düşünmenizi istiyorum. Bazı noktalarda çok keyif alsanız da bazen çok sinirlendiğiniz, hatta bırakmak istediğiniz anlar oldu değil mi? Oyunların sadece pozitif duygularımızı değil, azlık, kaçınma, bilinmezlik gibi negatif duygularımızı da doğru dengeyle tetikleyerek bizi motive ettiğini fark ettiniz mi?

Hollandalı fotoğrafçı Philip Toledano, aynı dijital oyunu oynayanları fotoğraflamış. Gördüğünüz gibi bir oyunda sadece mutlu olmuyor; tiksiniyor, sinirleniyor, kızıyoruz ama sonunda da çok keyif alıyor, eğleniyor ve en önemlisi bir çok deneyimle öğreniyoruz.

Grafik tasarımı gerçekten çok çekici arayüze sahip olmasa da (hatta Minecraft gibi 8 bit olsa dahi) bazı oyuncularda müthiş bir motivasyon yaratan ve  çok uzun süreler keyifle oynanan oyunlara karşın, bazı tasarım stüdyolarında yıllarca geliştirilmiş oyun ve oyunlaştırma uygulamaları çok kısa bir süre sonra rafa kaldırılabiliyor.

Peki bu işin sırrı nedir? Pırıltılı rozetler, renkli temalar ve eğlenceden ötesi ne olabilir?

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir