Makaleler

Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz

Kullanıcı araştırması, tasarım aşamasının temelini oluşturur. Sadece varsayımlar baz alındığında, kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarını ve isteklerini yansıtmayan taraflı kararların alındığı ve bunun da verimsiz sonuçlara sebep olduğu bir gerçektir. O halde neden hala ölçüm yapmamakta inat ederiz ve bunu yenmek için ne yapmamız gerekir?

Selen Şentürk 07 Ekim 2015

Kullanıcı araştırması, tasarım aşamasının temelini oluşturur. Sadece varsayımlar baz alındığında, kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarını ve isteklerini yansıtmayan taraflı kararların alındığı ve bunun da verimsiz sonuçlara (buna daha az kazanç da dahildir) sebep olduğu bir gerçektir.

Kısaca bir giriş yapmam gerekirse, araştırma aşamasını atlamak, araştırma yapmaktan çok daha pahalıya mal olur diyebilirim.

Bu prensip, yalnızca tasarım alanında geçerli değildir. Yönetim danışmanı Peter Drucker’ın konuyla ilgili “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz” diye ünlü bir yorumu vardır.

Tüm tasarım aşamasının en temel unsuru olan kullanıcı araştırması, faydayı düşünmeden, yatırıma geri dönüşü hesaba katmadan, genellikle şirketlerin ilk atlamak istedikleri konular arasında yer alıyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz