Makaleler

Omni-Channel alışveriş deneyimi

Her şey 90’lı yıllarda, geleneksel pazarlamanın, dijital dünya ile tanıştığı gün değişmeye başladı. Dijital pazarlama olarak adlandırdığımız yeni pazarlama biçimi, bizleri yeni kurallar ve daha önce duymadığımız kavramlarla tanıştırdı. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde, bu kuralları defalarca güncelledik.

Sinan Özdemir 18 Şubat 2015

Her şey 90’lı yıllarda, geleneksel pazarlamanın, dijital dünya ile tanıştığı gün değişmeye başladı. Dijital pazarlama olarak adlandırdığımız yeni pazarlama biçimi, bizleri yeni kurallar ve daha önce duymadığımız kavramlarla tanıştırdı. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde, bu kuralları defalarca güncelledik. Yeni iletişim kanalları ve stratejilerini tanımladık.

Multi-channel pazarlama çağı

İşletme faaliyetlerinin, –brick and mortar dedikleri- fiziksel mekanlarda sınırlı kaldığı dönemlerde, tedarikçi, işbirlikçi ve müşteri ilişkileri şimdikinden çok daha sınırlı bir deneyime sahipti. Zaman içerisinde, şube ve ofislere bölünen işletmeler, katalog ve telefondan satış gibi doğrudan pazarlama yöntemlerini keşfettiler. 90’lı yıllarda internet satışları, 2000’lerde sosyal medya ve mobil kanallardaki çeşitlilik ticaretin de seyrini değiştirdi.

Müşteriyi yakalamak ve hızla etkileşime girmek isteyen şirketler, çok kanallı pazarlama stratejileri geliştirdiler. Internet üzerinden satışlar, mobil uygulamalar, müşteri destek hatları, Facebook sayfaları, e-bültenler, fiziki mağazalar, basılı kataloglar… Şirketlerin tüm kanallarda var olma isteği hepsi için ayrı bir deneyim tasarımı ihtiyacını ortaya çıkardı ve böylece multi-channel stratejiler geliştirildi.

Multi-channel pazarlama karması henüz konuşulmaya başlanmıştı ki günümüzün müşteri profili bir revizyon daha geçirdi. Değişen müşteri taleplerini karşılayamayan şirketler, önce cross-channel sonra omni-channel yaklaşıma terfi ettiler. Böylece müşteriler için kanal bağımsız çalışan bütüncül bir deneyimin inşasına giriştiler.

Omni-channel yaklaşımı, müşteri deneyimi tasarımının merkezinde, iletişim kanallarının değil bireysel ihtiyaçların olması gerektiğini söylüyor. 

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et