Online anketlerden maksimum verim almanın yolları

Online anketlerden maksimum verim almanın yolları

Kullanıcı araştırmaları çoğu zaman kalilatif yürüse de son zamanlarda kantitatif araştırmaya verilen önem gittikçe artıyor. Genelde bu tip araştırmalar için bütçeler kısıtlı olduğu için online anketler can simidi oluyor. Neyse ki online araştırma yürütmek için Hotjar, Google Forms, Typeform ve SurveyMonkey gibi çok sayıda araç var. Peki bunları kullanırken nelere dikkat etmeli? Online anketlerden en yüksek verimi almak için ne yapmalı?

İşte size birkaç ipucu:

Soruları hazırlama

Araştırma için uygun, güzel bir soru seti hazırlamak hem sanat hem de bilimin adeta bir araya gelmesiyle mümkün diyebiliriz. Buradaki pek çok ipucu tüm anketlere uyarlanabilir ama özellikle düşük bütçeli araçlarda kullanım için hazırlandığının da altını çizelim.

– Eleme sorularını ilk sıralarda sorun: Anketlerin birinci kuralı insanların vaktini boşa harcamamaktır. Eğer bir eleme kriteriniz varsa, bunları başlangıç aşamasında toplamaya ve kriterlerinize uymayan katılımcıları ankette çok fazla ilerlemeden diskalifiye etmeye bakın. Hatta kendilerini uğurlarken “Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz” gibi insani bir dille teşekkür etmeyi de ihmal etmeyin.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 747 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 49 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Tasarımcılar için araştırma rehberi tasarim-arastirmalari-rehberi

Tasarımcılar için araştırma rehberi

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
SWOT analizi nedir ve nasıl yapılır?

SWOT analizi nedir ve nasıl yapılır?

Gizle