Makaleler

Online komünitenizi nasıl oluşturursunuz?

Online komünite nedir ve bir online topluluk nasıl oluşturulur? Gülbüke Kınay, Justina Fenberg'in önerdiği adımları ve Severin Matusek'in altın kurallarını listeledi.

Gülbüke Kınay 06 Nisan 2021

Müşterilerini besleyen markalar, kendi müşterilerinden geri bildirim alabilecekleri ve onları tanıyabilecekleri etkileşim alanları yaratarak buralardan aldıkları geri bildirimleri kullanırlar ve kendi ürünlerini geliştirirken müşterilerinin de kendi aralarında ortak yönleri ve beğenileri üzerinden iletişim kurabilmesini sağlarlar.

Online komünite nedir?

Topluluk, insanların ortak bir ilgi, tutku veya amaç üzerinden ilişki kurabildiği ve bu ilişkilerin sürdürülebilir kılındığı bir yerdir. Online topluluklar ise bu ilişkileri yine ortak beğenileri ve ortak ilgi alanları üzerinden kurarken aynı zamanda zaman ve mekandan bağımsız olarak bu ilişkileri sürdürülebilir kılacak yaratıcı süreçlere ya da komünite içerisindeki kişilerin profesyonel anlamda yaptığı işlere katkı sağlayabilecek ya da üyelerin yeni ilgi alanlarına sahip olmasına destek sağlayabilecek etkinliklerle ve dijital iletişim kanalları ile mümkün olabilir.

Online komüniteler 10 kişilik kahve guruları, 120 kişilik bir girişimcilik ekosistemi topluluğu ya da 1 milyonu aşkın bir Facebook grubu olabilir. Online komünitelerde kişilerden çok etkileşim kat sayıları ve yapılan iş birlikleri, çalışmalar ve etkinliklerden elde edilen çıktılar önemlidir.

Online komünite inşa etmenin adımları ve altın kuralları

Justina Fenberg, makalesinde komünite inşa etme sürecini 7 adıma bölmüş ve bu adımları detaylı bir şekilde açıklamış. Aynı zamanda Severin Matusek de komünite olmanın 10 altın kuralını tanımlamış. Şimdi bu 7 adımı ve 10 altın kuralı 5 adımda özetleyelim.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et