Photoshop CC 2014’te Smart Object ve Layer Comps Kullanımı

Photoshop CC 2014’te Smart Object ve Layer Comps Kullanımı

Bu yazıda, tasarımcıların hayatını kolaylaştıran ve tasarım süreçlerinin daha hızlı ilerlemesine olanak sağlayan, Layer Comps ve Smart Object’in beraber kullanımını anlatacağım. Aslında bu iki özelliği, Photoshop’un daha önceki sürümlerinden biliyoruz ama ikisinin beraber kullanılmasına olanak sağlayan sürüm, Photoshop CC 2014 oldu. İki özelliği beraber kullanarak, hazırladığınız bir smart object’in, farklı state’lerini, farklı Photoshop dokümanları içerisinde görüntüleyebiliyorsunuz. Aşağıdaki örnekle detaylandıracağım anlatıma geçmeden önce Embedded Smart Object ve Linked Smart Object ayrımına vurgu yapmakta fayda var.

Embedded vs Linked

Embedded olarak kullandığınız smart object, geçerli olan Photoshop dokümanı içerisinde yer alır ve değişiklikler sadece aynı dokümanda gerçekleşir.

Linked ise, smart object’in, var olan Photoshop dokümanından ayrı olarak kaydedilebilmesiyle, farklı dokümanlar içerisinde de kullanılabilmesine olanak sağlar. İki tanımlamadan sonra şu cümleyi rahatlıkla kurabiliriz:
Tek bir doküman üzerinde çalışıyorsanız embedded smart object, birden fazla doküman üzerinde çalışıyorsanız da, linked smart object kullanabilirsiniz.

Gelelim örnek çalışmaya

4 sayfadan oluşan bir proje düşünelim ve her sayfada yer alacak olan aynı header’ı, linked smart object olarak hazırlayalım.

01.
“HEADER” adında oluşturduğum klasör içerisine, her menü başlığının, default ve selected görünümlerini hazırlayıp, sonrasında klasöre sağ tıklayarak ya da menüden; Layer > Smart Objects > Convert to Smart Object’i seçiyorum.

0102.
Artık header olarak kullanacağımız smart object hazır. Bundan sonra yapmamız gereken şey, smart object’i açıp, her sayfanın seçili öğesini layer comps ile hazırlamak. 4 farklı sayfa olduğu için, 4 layer comp oluşturup, her birinde ilgili sayfanın, Selected klasörünü görünür yapıyoruz.02-B

03.
Layer Comps’u düzenledikten sonra, smart object’deki değişikleri kaydedip, ana Photoshop dokümanına dönüyoruz. Sonrasında yapmamız gereken şey ise smart object’i linked olarak kaydetmek. Bunun için de smart object layer’i seçiliyken, yine menüden; Layer > Smart Objects > Convert to Linked ya da Properties panelinden Convert to Linked… seçeneğini kullanabiliriz. Böylece, belirlediğimiz klasör içerisine, .psp uzantılı smart object’i kaydetmiş olacağız.

0304.
Son aşamada yapmamız gereken ise; ayrı bir .psp dosyası olarak kaydettiğimiz smart object’i, her sayfaya ekleyip, gerekli layer comp’u aktif hale getirmek olacak. Bunun için de, header’ı eklemek istediğiniz sayfaları açtıktan sonra, menüden; File > Place Linked seçeneğini kullanmamız gerekiyor. Bulunduğumuz sayfaya ait layer comp’u seçebilmek için, smart object seçiliyken, properties panelinde o sayfaya ait layer comp’u seçmeniz yeterli olacak.

04Ek Bilgi

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Eğer hazırladığınız smart object’i sonradan güncellemeniz gerekirse, yaptığınız güncellemenin PSD içerisinde de aktif hale getirilmesi gerekir. Birden fazla smart object varsa ve tümünü güncellemek istiyorsanız, Layer menüsünden Smart Objects > Update All Modified Content’i seçebilirsiniz. Ya da smart object seçiliyken yine properties panelini kullanarak, smart object isminin yanındaki ünlem işaretine tıklayıp, Update Modified Content’i seçebilirsiniz.

05

orkunduyarimza

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Proto.io ile etkileşimli prototipler oluşturun

Proto.io ile etkileşimli prototipler oluşturun

Gizle