Makaleler

Photoshop CC 2014’te Smart Object ve Layer Comps Kullanımı

Bu yazıda, tasarımcıların hayatını kolaylaştıran ve tasarım süreçlerinin daha hızlı ilerlemesine olanak sağlayan, Layer Comps ve Smart Object’in beraber kullanımını anlatacağım.

Orkun Duyar 17 Nisan 2015

Bu yazıda, tasarımcıların hayatını kolaylaştıran ve tasarım süreçlerinin daha hızlı ilerlemesine olanak sağlayan, Layer Comps ve Smart Object’in beraber kullanımını anlatacağım. Aslında bu iki özelliği, Photoshop’un daha önceki sürümlerinden biliyoruz ama ikisinin beraber kullanılmasına olanak sağlayan sürüm, Photoshop CC 2014 oldu. İki özelliği beraber kullanarak, hazırladığınız bir smart object’in, farklı state’lerini, farklı Photoshop dokümanları içerisinde görüntüleyebiliyorsunuz. Aşağıdaki örnekle detaylandıracağım anlatıma geçmeden önce Embedded Smart Object ve Linked Smart Object ayrımına vurgu yapmakta fayda var.

Embedded vs Linked

Embedded olarak kullandığınız smart object, geçerli olan Photoshop dokümanı içerisinde yer alır ve değişiklikler sadece aynı dokümanda gerçekleşir.

Linked ise, smart object’in, var olan Photoshop dokümanından ayrı olarak kaydedilebilmesiyle, farklı dokümanlar içerisinde de kullanılabilmesine olanak sağlar. İki tanımlamadan sonra şu cümleyi rahatlıkla kurabiliriz:
Tek bir doküman üzerinde çalışıyorsanız embedded smart object, birden fazla doküman üzerinde çalışıyorsanız da, linked smart object kullanabilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Senin İçin Öneriyoruz