Makaleler

Piktogramlar: Gideceğin yönü geldiğin yol mu belirledi?

Sembolleri neden kullanıyoruz? Merve Yazıcı, ilk SHERPA Blog makalesinde bizi piktogramların ve sembollerin hikayesiyle tanıştırıyor.

Merve Yazıcı 28 Ekim 2021

Profesör Langdon, Edmond’ın kil tabakası üzerine kazdığı bu piktogramı (Bkz. görsel) şöyle açıklıyor:

Öncelikle, Edmond kildeki bu parçayı insanlığın ilk yazılı dili olan çivi yazısına saygı göstermek için yazmış. Ortadaki üç büyük işaretse Asur dilinde ‘balık’ kelimesini oluşturuyor. Buna piktogram denir. Dikkatle bakarsanız balığın sağ tarafa bakan açık ağzını ve üzerindeki üçgen pullarını görebilirsiniz. Ve eğer buraya bakarsanız, balığın sol tarafındaki çukurları göstermektedir, balığın karaya çıkmasının tarihi evrimini temsil etmek amacıyla Edmond’ın balığın arkasında ayak izlerini yaptığını görürsünüz. Ve son olarak, balığın yutacakmış gibi durduğu sağ taraftaki asimetrik yıldız işareti, tarihteki en eski Tanrı sembollerinden biridir.

Dan Brown, Başlangıç, s.49

Edmond Kirsch’ün hazırladığı ilkel bir yöntem seçilerek hazırlanmış bu piktogram, Profesör Langdon’un bilgi birikimi ile müzedeki ziyaretçilere açıklanmıştı. Peki biz her piktogramı tasarımcının kaygı güttüğü şekilde okuyabilir miyiz? Bu kümülatif bilgi zihnimizde nasıl oluşmaktadır? Belki de yapacağımız en güzel başlangıç, sembolleri neden kullandığımızı sorgulamaktır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et