Makaleler

Psikolojiden ilham alarak kullanıcı deneyimini optimize etmenin yolları

Kullanıcı deneyimi, farklı kaynaklara göre farklı tanımlara sahip olsa da, odakta kullanıcının, yani insanın yer almasından dolayı pek çok noktada psikoloji biliminden destek alarak gelişiyor diyebiliriz. Bu da, psikoloji bilimini arkanıza alıp web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek anlamına geliyor.

Burcu Gün 18 Kasım 2016

Kullanıcı deneyimi, farklı kaynaklara göre farklı tanımlara sahip olsa da odakta kullanıcının, yani insanın yer almasından dolayı pek çok noktada psikoloji biliminden destek alarak gelişiyor diyebiliriz. Peki, psikolojiyi arkanıza alıp web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteseniz, ilk nereden başlarsınız?

1) Önyargıları aşın:

İnsan beyni, olumlu ya da nötr deneyimlerden ziyade olumsuz deneyimler üzerine daha fazla düşünme eğilimi gösterir. Mesela uzun zamandır iple çektiğiniz, en sevdiğiniz grubun konserinde bile, grubun biraz geç sahne alması bütün heyecanınızı öldürebilir ve yıllar sonra bile konserle ilgili hatırladığınız tek şey olabilir. Kendinize fazla yüklenmeyin; bu gayet normal. Psikolojide karşılığı bile var: Olumsuzluk önyargısı.

Bunu kullanıcı deneyimi ekseninde değerlendirirsek neye ulaşırız? Kullanıcılar, çok iyi tasarlanmış bir web sitesinde ne kadar akıcı bir deneyim yaşadıklarını genelde fark etmezler (olumlu deneyim) ancak aynı web sitesinde iletişim formu hata verirse (olumsuz deneyim) bunu twitter hesaplarından hemen paylaşabilirler.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • UX Designer

    Güzel ve cok onemli bir konu… tesekkürler burcu…

Keşfetmeye Devam Et