Makaleler

Renk teorisi: Renk çarkı ve tamamlayıcı renkler

Bir ürün hakkında 90 saniye içinde bilinçaltı bir karar veriyoruz ve bu kararın %62 ila %90'ı yalnızca renge dayalı. Peki, renk teorisi tasarımda nasıl bir yere sahip?

Berk Bayri 11 Aralık 2020

Kırmızıyı düşünün. Aklınıza ne geliyor? Belki öfke, tutku, enerji gibi duygular su yüzüne çıkıyor ya da belki kızarmış yanaklar, kiraz rengi bir ruj, dur işareti, kan ya da bir kalp geçiyor aklınızdan.

Bunlar tam olarak sizin içinizde uyandırılan düşünceler ve duygular olmasa da, muhtemelen rengi belirli duygular, fikirler ve nesnelerle ilişkilendirmişsinizdir. Yalnız değilsiniz: Bu evrensel bir insan deneyimi ve bir tasarımcı olarak kullanabileceğiniz güçlü bir araç. Renk seçiminin kişisel tercihlerin ötesine geçtiğini anlamak, yalnızca bir ürünün kullanılabilirliğini iyileştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılarınızı psikolojik olarak etkiler.

Rengin gücünü açığa çıkarmak için önce renk teorisini, renk çarkını, etkili bir renk şeması oluşturmak için tamamlayıcı renkleri nasıl kullanacağınızı ve bu renklerin psikolojik etkilerini anlamakla başlamalısınız.

Renk teorisini anlamak

Renk teorisi, tasarımcıların hangi renklerin birlikte iyi göründüğünü belirlemesine yardımcı olabilir. Renk teorisi, sadece renk kombinasyonlarını “gözlemenin” ötesine geçer — bilim kısmı da burada devreye girer.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir