Sandviç hazırlama ve kullanıcı testi

Sandviç hazırlama ve kullanıcı testi

Size çok mantıklı gelen ancak test katılımcılarınızın aklını karıştıran test senaryosu yazdığınız oldu mu?

Kullanıcı araştırması alanında yeni ya da deneyimli oluşu fark etmeksizin, bu herkesin başına gelebilir. Bu tip bir durumun ortaya çıkış nedenlerini açıklamadan önce, size kısa bir hikaye anlatacağım:

Lisede, konuşma dersinde bir öğretmen, sınıftaki herkesin 3×5 ölçüsündeki kartlara adım adım fıstık ezmesi ve reçel sandviçi tarifi yazmasını istemiş.

Öğrenciler yazmayı bitirdiğinde, öğretmen birkaç öğrenciyi tahtaya çağırıp her birine farklı bir malzeme seti vermiş. Ayrıca, rastgele seçilmiş 3×5 kartlardan da verip, adımları harfiyen izleyerek, fıstık ezmesi ve reçelli sandviç yapmalarını talep etmiş.

Fıstık ezmesi ve reçelli sandviç tarifi yazmak kolay görünse de, tariflerin hiçbirinin sonucu beklendiği gibi olmamış.

Bir öğrencinin ekmek dilimlerini çıkarabilmesi için plastik ekmek poşetini yırtması gerekmiş çünkü kartındaki adımlardan birinde, poşetin ne şekilde açılacağı belirtilmeden, ekmek dilimlerinin çekip alınması gerektiği yazılmış. Başka bir öğrencinin ise, francalayı elleriyle bölmesi ve fıstık ezmesi ile reçeli elleriyle sürmesi gerekmiş çünkü bıçağı yokmuş.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  “UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

  “UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimi neden önemli?

  Dijital pazarlamada kullanıcı deneyimi neden önemli?

  Gizle