Makaleler

UX Efsanesi #23: “Seçenekler her zaman 7+/-2 ile sınırlı olmalıdır.”

Menü tablarının ya da aşağı açılan menülerde yer alan öğelerin sayılarını kısıtlarken George Miller’ın öneridiği sihirli rakam 7’yle sınırlamak yanlış. Miller’ın orijinal teorisi insanların kısa süreli hafızalarında 7’den (+/- 2) fazla öğeyi tutamadıklarını öne sürer. Oysa bir web sayfasında bilgi görünür durumda olduğu için, kullanıcıların herhangi bir şeyi hafızasında tutmasına gerek kalmaz ve böylece daha çok sayıda seçenekle başa çıkabilirler.

Sinan Özdemir 26 Mart 2015

Menü tablarının ya da aşağı açılan menülerde yer alan öğelerin sayılarını kısıtlarken, George Miller’ın önerdiği sihirli rakam 7’yle sınırlamak yanlış. Miller’in orijinal teorisi, insanların kısa süreli hafızalarında 7’den (+/- 2) fazla öğeyi tutamadıklarını öne sürer. Oysa bir web sayfasında bilgi görünür durumda olduğu için, kullanıcıların herhangi bir şeyi hafızasında tutmasına gerek kalmaz ve böylece daha çok sayıda seçenekle başa çıkabilirler.

Örneğin, bir araştırma gösteriyor ki, çok ya da az öğeli menüler derin menülerden daha iyi çalışıyor. Hatta, Amazon’un 90’dan fazla ürün kategori linki içeren ana sayfası gibi e-ticaret sitelerinin link açısından zengin ana sayfalarının, sadece birkaç link içeren ana sayfalardan daha kullanışlı olduğu tespit edilmiş.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir