Makaleler

“Sen bağa güven!”

Yıllar geçiyor, teknolojiler havada birbirine çarpıyor ama güveni kazanmak için gerekenin bir “söz” olabileceği kanısı değişmiyor. Ancak güveni tasarlamak için hala bir şansımız var.

Yakup Bayrak 01 Haziran 2021

Hayır, başlıkta yazım yanlışı yok. Hani hiçbir yazılı sözleşme, garanti belgesi olmaksızın spot marketten almaya niyetlendiğimiz bir ürün için tezgahtarın %101 öz güven enjeksiyonuyla endişelerinizi gidermek amacıyla dile getirdiği satış kapama cümlesi var ya işte tam olarak onu alıntıladım: “Garanti benim abi… Sen bağa güven.” Çünkü yıllar geçiyor, teknolojiler havada birbirine çarpıyor ama güveni kazanmak için gerekenin bir “söz” olabileceği kanısı değişmiyor.

Sene 2006… Akademisyenler, Tamara Dinev ve Paul Hart, bireylerin dijital sistemler üzerinde kişisel verilerini paylaşmalarının maliyet ve faydaları hakkında bir araştırma yürüttüler. E-alışveriş dünyasındaki kullanıcıların kişisel verilerini paylaşma anında tercihlerini yaparken, risk ile bağlantılı inanç seti (mahremiyet riski ve mahremiyet endişeleri) ile güvene bağlı çekici inanç seti (güven ve kişisel çıkar) arasından, seçim anında hangisinin diğerine ağır bastığına bakarak ilerlediklerini bulguladılar. Bu bulgular aşağıdaki modelin ortaya çıkmasına imkan verdi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir