Makaleler

Servis Tasarımı 101: Daha iyi servisler kurgularken bilmeniz gerekenler

Bir işletmenin kaynaklarının, doğrudan çalışanın ve dolaylı olarak da kullanıcının deneyimini geliştirmek amacıyla planlanması ve düzenlenmesi eylemine, servis tasarımı denir. Peki daha iyi bir servis tasarımı için neleri öğrenmeli, hangi noktaları göz önüne almalıyız?

Beylem Cindoğlu 19 Mart 2018
what-is-service-design-servis-tasarimi-nedir

Öncelikle şöyle başlayalım mı: Servis nedir sizce?

Belki hastanede uygulanan/alınan bir servis ya da bir ulaşım servisi. Günümüzde servisler artık bu kadar dar kalıplar içine sıkışmış değil. Mesela en son havaalanına gittiğiniz ve uçağa bindiğiniz zamanı düşünün. Uçuş kaydınızı evinizden çevrimiçi yaptınız, havaalanına ulaştınız biniş kartınız hazır. Bavulunuzu vermek için bir kioska yaklaşıp kaydınızı girerek, bavulunuzun etiketini hazırladınız. Bu etiketle beraber bavulunuzu gönderdiniz. Artık salona gidebilir, uçağınıza binebilirsiniz. Bu küçük etkileşimler, birikip hep birlikte kocaman bir servise dönüşüyor. Bu servisi kusursuzca alabilmeniz için sahne önü ve arkasında birçok oyuncu, sistem, algoritma çalışıyor. Servis, artık dar kalıplara sığmıyor demiştik; işte bu yazıda, kullanıcıyı temel alarak tasarlanan servislerin tasarım süreçlerini inceleyeceğiz.

Sunulan bu servislerin, kullanıcılar tarafından sorunsuzca ve çalışması gerektiği gibi kullanabilmesi için, servisin tasarım sürecinin kullanıcıları odak noktasına alan bir metodoloji ile yürütülmesi gerekiyor. Buna, biz tasarımcılar, “servis tasarımı” diyoruz. Ancak bu örnek sizi şaşırtmasın; servis tasarımı, tanımı gereği illa ki elle tutulamayan bir şeyi betimlemek durumunda değildir. Örneğin evinizdeki çamaşır makinesini ele alalım. Sizin yeni bir makine araştırmasına başlamanızdan, belirli bir tanesinde karar kılmanıza ve onu satın almanıza kadar yaşanan her şey aslında bir servis. Peki bitti mi? Tabii ki hayır. Makinenin size ulaştırılması, kurulumu ve bozulduğunda aldığınız servis, bunun iletişimi derken, gördüğünüz üzere “servis tasarımı”nın kapsamı oldukça genişliyor.

Servis tasarımı terimi, ilk kez Lynn Shostack tarafından 1982’de kullanılmıştır. Bu terim günümüzde en bilinen kullanıcı deneyimi tasarımı sitelerinden biri olan Nielsen Norman Group’ta aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et