Makaleler

Sevin onları: Kötü örnekleri sevme ve onlarla yaşama rehberi

Bu yazıda sizleri çocukluğunuza götürmek istiyorum. Adeta bir psikolog gibi yavaş yavaş çocukluğunuza ineceğiz ve sonrasında kötü örnekleri nasıl sevebileceğimizi anlayacağız. Tabii ki bu konuda biraz şaka yapıyorum. Psikoloji bilgim olmadan bunları yapamam ancak anılarınızı canlandırmaya yardımcı olabilirim.

Öznur Doğan 21 Kasım 2018
oznur-dogan-kotu-ornekleri-sevme-sanati

Bu yazıda sizleri çocukluğunuza götürmek istiyorum. Adeta bir psikolog gibi yavaş yavaş çocukluğunuza ineceğiz ve sonrasında kötü örnekleri nasıl sevebileceğimizi anlayacağız. Tabii ki bu konuda biraz şaka yapıyorum. Psikoloji bilgim olmadan tabii ki bunları yapamam ancak anılarınızı canlandırmaya yardımcı olabilirim.

O halde başlayalım.

Henüz yeni okula başlıyorsunuz, daha ilk gündesiniz. Ailenizden koptuğunuzun farkına vardığınız en önemli noktadasınız. Artık gün boyunca ailenizden uzak bir yerde vakit geçirecek, yeni insanlarla tanışacak ve pek çok yeni deneyim yaşayacaksınız. Ancak anneniz ve babanızdan uzak kalacaksınız. Ağlıyorsunuz, onlardan ayrılmak istemiyorsunuz.

Anneniz size diyor ki: “Bak ama arkadaşlarına, onlar hiç ağlıyor mu?”

Sonra okula alışıyorsunuz, bir üst sınıfa geçiyorsunuz, zamanla ödevler başlıyor. Sınavların ise eli kulağında. Bazen canınız o ödevleri yapmak istemiyor çünkü oyun çok daha keyifli. Hele arkadaşlarla birlikte dışarı çıkmak! Üf be.

Ama yine ailenizin sesi kulağınızda çınlayıveriyor: “Ama bak, Ahmet nasıl ödevlerini bitiriyor, sınavda neler yapıyor…”

Bu döngü okul zamanında başkalarının aldığı iyi notlardan, yaptığı iyi ödevlerden, okulda iyi bir çocuk oluşundan güç alıp büyüyor. Sonrasında üniversite, askerlik, evlilik gibi konular devreye giriyor.

Yine bazı sesler duyuyoruz: “Bak Ruşen Amca’nın oğlu Sedat’a!”

Sonra fark ediyoruz ki ebeveynlerimiz bize hep kendilerine göre iyi örnekleri göstermek gibi bir sorumluluk yüklenmişler. Yani daha iyisini gösterip bizim de o şekilde daha iyi olmamızı istiyorlar. Ancak mesele yalnızca iyi örneklerin bir araya getirilmesi olmamalı diye düşünüyorum.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Gürkan Serim

    Yol gösterici güzel bir içerik olmuş, teşekkürler.

    • Öznur Doğan

      Ben teşekkür ederim okuduğunuz ve yorum yazmaya vakit ayırdığınız için. Çok sevgiler,

Senin İçin Öneriyoruz