Sezgisel tasarımın temel prensipleri

Sezgisel tasarımın temel prensipleri

Sezgisel davranış (intuition) herhangi bir eylemi nedensel ya da kanıtsal olarak değerlendirmeden anlayabilmek ve yapabilmek anlamına gelir. Örneğin deneyimli bir müzisyen enstrüman çalarken kendiliğinden ve istemsiz olarak hangi notaya basacağını bilir. Matematik alanında eğitim alan birinin konu ile ilgili algısı yüksektir ve bir problem çözmesi istendiğinde doğru metot birdenbire aklına gelir ve problemi çözer. Neden o metodu seçtiğini o anda düşünürken söyleyemez çünkü aklına o gelmiştir ve çözmüştür. Peki bu doğal akışı tasarımla sağlamak mümkün mü?

unsplash.com

Kelimelerle anlatması zor olan sezgi rasyonel bir işlem yapmadan bilme, hissetme veya anlık kavrama durumudur. Deneyim gerektirir ve biriktirilmiş bilgi ve metotların bir formu olarak ortaya çıkar. Sezgi, öğrenmeden yapabilmek değil, düşünmeden yapabilmektir. Ayrıca her kişinin bilgi, deneyim ve sezgi oluşturması kendine özeldir. Örneğin, bisiklet sürmenin tekniği yardım ile öğrenilebilir, fakat sürme esnasında denge kurmak öğretilemez. Çünkü her kişinin denge oluşturma tekniği farklıdır. Bu kişisel algı ve deneyim için kişinin kendi kendine de pratik yapması gerekir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Beklenmedik dönüşüm kaynağı: Facebook grupları facebook-gruplar-donusum-kaynagi

Beklenmedik dönüşüm kaynağı: Facebook grupları

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Orijinal içerik mi, derlenmiş içerik mi?

Orijinal içerik mi, derlenmiş içerik mi?

Gizle