Makaleler

SHERPATH: SHERPA’nın iyi tasarıma giden yolu

Hiç nasıl tasarım yaptığınızı tasarladınız mı? SHERPA, "Her şey, tasarımdır" sloganını benimserken ilham aldığı SHERPATH metodolojisini anlattı.

SHERPA Design Studio 05 Aralık 2020

Hiç nasıl tasarım yaptığınızı tasarladınız mı?

Kulağa tekerleme gibi geldiğinin farkındayız fakat bu konu üzerine düşünmeye değecek bir soru olduğuna eminiz. Eğer, tasarımlarınız ile sizi destekleyecek bir tasarım stüdyosu arıyorsanız, önce adayların temsilcilerine bu soruyu sorun. Size nedenini anlatalım.

Tasarım kavramı günümüz iş dünyasında o kadar yaygın ki sadece yaratıcı, estetik ve güzel sıfatları ile tanımlayamayız. Bu olgu, tasarım düşüncesinin dünya çapında kazandığı şöhretin bir sonucu. Geriye baktığımızda, tasarımın hiyerarşik anlamda mühendislik ve üretimden sonra geldiğini görüyoruz. Aslında tasarım, bir ürünün daha estetik hale getirilmesi için lansmandan önceki son adım olarak algılanıyordu.

Buna, müşterilerin gerçek ihtiyacını karşılamayan birçok yeniliğin neden olduğunu biliyoruz. Ancak şirketler tasarım aşamasını üretim sürecinin başlangıcına taşıdıktan sonra tasarımcıların etkisi önemli ölçüde arttı ve insan merkezli çözümler masaya yatırılmaya başladı.

Bu yaklaşım tabii ki büyük ölçekli şirketler için kabul gördü ve kullanıldı, belirli bir modele veya yapıya oturtulması gerekiyordu. İş problemlerini çözmek için yaratıcı tasarım sürecinden yararlanan tasarım düşüncesi, bu şekilde hak ettiği popülerliği kazanmıştır.

Yukarıda gördüğünüz daire size özet olarak şunu anlatıyor: İlk olarak müşteri ile empati yaparak ihtiyaç ve problemlerini doğru tanımlamla. Daha sonra, bu ihtiyaçları karşılayacak ve sunduğunuz çözümün geçerliliğini test edecek fikirler bul. Uygulama tamamlandıktan sonra, ilk adıma geri dön ve tekrar başla.

Bu yaklaşımı — ve dolayısıyla tasarım kavramını — bu kadar değerli kılan şey, yalnızca iş bağlamıyla sınırlı olmamasıdır. Bu metodolojiyi, kişisel yaşamınızda vermeniz gereken önemli bir kararınız olduğunda da kullanabilirsiniz.

SHERPATH

Bu metodoloji bize SHERPA’da “Her şey tasarımdır” sloganını benimsememiz için ilham verdi.

Tasarım denildiğinde çekici bir görsel arayüz hayal edenlerin aksine, biz sistemleri ve metodolojileri düşünüyoruz. Dijital tasarım stüdyosu olarak nihai çıktımız genellikle bir Photoshop veya Sketch dosyası olsa da, tasarım dediğimiz şeyin bir süreç olduğunun ve yerinde doğru bir tasarım metodolojimiz olmadığı sürece işimizin kalitesini ve sürdürülebilirliğini sağlayamayacağımızın bilincindeyiz. İşte bu nedenle SHERPATH fikrini bulduk.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir