Makaleler

Siz banka müşterisi olmak için hâlâ şubeye mi gidiyorsunuz?

Bürokrasinin tamamen analog, kağıt saklamanın en önemli disiplin olduğu Almanya’dan yepyeni bir bankacılık hizmeti anlayışı: N26.

Cansın Bozoğlu 06 Aralık 2017

Bir servisin doğru tasarlanabilmesi için, o servisi kullanacak kişilerin mevcut deneyimleri; yaşadıkları problemler, ihtiyaçları ve beklentileri araştırılmalı ve tanımlanmalı. Benim işim de tam olarak bu. Türkiye’de birçok farklı sektörde olduğu gibi, finans sektörü için de servis tasarımı projelerinde yer aldım ve araştırma yaptım. Bu sebeple, Almanya’ya taşındıktan sonra bu ülkede karşılaştığım pek çok servis deneyimi gibi banka müşterisi olma deneyimi de oldukça ilgimi çekiyor.

“Türkiye, dünyanın dijital bankacılık başkenti.”

Başlık, finans teknolojileri araştırma şirketi Burnmark‘ın CEO’su Devie Mohan‘ın “Fintech Stratejisti Gözüyle Türkiye Pazarının Değerlendirilmesi” başlıklı konuşmasından alıntı. Doğru; Türkiye, finansal teknoloji ve dijital bankacılık konusunda oldukça ileride. Örneğin, Avrupa ülkeleri, Avustralya ve Amerika’yla kıyasla Türkiye, %65 ile en yüksek internet bankacılığı kullanıcısına sahip ve son 12 ayda, bu kullanıcıların %84’ü mobil cihazları veya tabletleri ile tüm ödemelerini dijital olarak gerçekleştirmiş.

Bu yüzdelik dilimlerin içinde biri olarak, Almanya’ya taşındıktan sonra Türkiye’de online bankacılığı ne kadar sık kullandığımı ve günlük bankacılık işlerimin hepsini mobil uygulama üzerinden kolayca yapabildiğimi keşfetmem uzun sürmedi. Berlin’de yaşamaya başladıktan sonra, bir banka hesabı açma sürecindeki zorluklarla ilgili sürekli şikayetlerimden olsa gerek, taşınmamın ilk gününden itibaren N26’dan hesap açmam gerektiği yönünde öneri almaya başladım.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir