Makaleler

Sohbet robotları için doğal etkileşimli arayüzler tasarlamak

Önümüzdeki yıllarda banka, finansal kuruluşlar ve sigorta şirketleri grubunda, chatbot’larla çok daha fazla sohbet edeceğimizi peşinen kabul etmemizde yarar var. Peki bu etkileşimi doğal bir hale getirmek için neler yapabiliriz?

Yakup Bayrak 12 Mart 2018

Chatbotlar ile hayatımıza giren Conversational UX (etkileşimli kullanıcı deneyimi) kavramı, an itibarıyla “2017’nin hype’ı olmaya aday” chatbot’un, etkili bir kullanıcı deneyimi ile tasarlanması için kullanılan yaklaşımı tanımlıyor diyebiliriz. Türkçesi ise “(bir otomasyon yazılımı ile yapacağınız) sohbetin ara birimini tasarlamak”…

Oldum olası hype’lara mesafeli yaklaşmış bir insan olarak chatbot’ların hype olmaktan çıkarak artık hayatlarımızın bir parçası haline geldiklerini itiraf etmem gerekir. Aşağıdaki grafik bunun B2B eksenindeki en somut kanıtı.

Business Wire’da yayımlanmış olan Technavio’nun araştırması chatbot’ların sektörel penetrasyon yüzdeleri ve 2017–2021 arasındaki büyüme oranlarına dair çarpıcı bir özet sunuyor. Önümüzdeki yıllarda özellikle BFSI’da, yani banka, finansal kuruluşlar ve sigorta şirketleri grubunda, chatbot’larla çok daha fazla sohbet edeceğimizi peşin peşin kabul etmemizde yarar var.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et