Makaleler

Sürdürülebilir bir kullanıcı deneyimi ideali üzerine…

Bizim için gün, kolları sıvama ve kullanıcı deneyimi tasarımı süreçlerinde sürdürülebilirliğe nasıl yer açabiliriz sorusuna yanıtlar üretme günü.

Yakup Bayrak 29 Mayıs 2017

Sürdürülebilirlik, doğru tanımlanması bir yana, henüz cümle içinde dahi kullanırken mide ağrılarına sebep olan bir sözcük. Bu duruma bir tutam kullanıcı deneyimi tasarımı (UX — User Experience Design) eklediğimizde ortaya çıkan teorik bilgi eksikliği bütününü bir çırpıda ortadan kaldırabilmek ise ortaokul öğrencisine kuantum fiziği anlatmak kadar zor görünüyor.

Korkunun ecele veya (fitilini umursamaz yaşamlarımızın ateşlediği) “yakın gelecek” ekolojik depresyonundan kurtulmamız yönünde hiçbir faydası yok. O vakit gün, kolları sıvama ve kullanıcı deneyimi tasarımı süreçlerinde sürdürülebilirliğe nasıl yer açabiliriz sorusuna yanıtlar üretme günü. Dolayısıyla birilerinin hem kullanıcı deneyimi yaratıcı rolündekilerin hem de bu roldekilerin tasarladıklarını dijital ürün veya servisine entegre edecek “sahip” rolündekilerin sürdürülebilirlik eksenindeki farkındalıklarını artırmayı hedeflemesi şart.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
    Senin İçin Öneriyoruz