Sürdürülebilir, yenilenebilir ve döngüsel bir geleceği tasarlamak

Sürdürülebilir, yenilenebilir ve döngüsel bir geleceği tasarlamak sustainable+systems+change+by+disrupt+design

İnsanlığın bugün yüzleştiği sosyal ve ekolojik problemlere dair hızlıca çözümler tasarlaması gerekliliği artık su götürmez bir gerçek. Neyse ki küresel yaratıcı ve iş çevreleri bu konuda sorumluluk almaya başladılar ve tasarım yaklaşımlarını çağın gereklerine göre yeniden planlayarak doğal kaynakları metalaştıran “aynı tas aynı hamam” anlayışından uzakta, döngüsel ve yenilenebilir bir ekonomiye doğru yol almaya başladılar.

Şu anda Disrupt Design serisinin 9. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 8 içeriğe göz atmayı unutma!

7. Edward De Bono ve yaratıcılık mefhumu üzerine…
8. Sistem odaklı düşünmenin 11 prensibi
9. Sürdürülebilir, yenilenebilir ve döngüsel bir geleceği tasarlamak

Bu makale, Disrupt Design'ın izniyle, The future is sustainable, regenerative and circular başlıklı makaleden Türkçeye çevrilmiştir.

Sürdürülebilirlik, ilk kez dillendirilmeye başladığı ve biyosistemin sınırlandırmaları ile ilişkilendirildiği 1990’lardan bu yana bir çok kültürel tanımı da üzerinde taşıdı. Aslında bize kalırsa bu yaklaşımın gerçek anlamı, bugün verdiğimiz kararların yarının dünyasına olabilecek olumsuz etkilerini sıfırlamak ve gelecek nesiller için en az içinde bulunduğumuz dünya kadar yaşanılası bir ortamı miras bırakabilmektir.

Yenilenebilir ekonomiye dair tartışmalar, 1987 Rio Dünya Zirvesi’nin ardından yayınlanan Ortak Geleceğimiz raporunun (“Our Common Future” ya da “The Brundtland Report” olarak da bilinir) yayınlanmasının ardından alevlenmişti. Sürdürülebilirliğin kamusal alana bomba gibi düşüşü de bu zirveye denk gelir ve bu kelime o andan sonra aşırı tüketim ve kaynak israfı gibi olumsuz kavramlarla mücadelede kullanılagelir. Dünyanın sınırlı kapasitesi için yeni bir ekonomik modeli öngören bir anlayışın tutunduğu en değerli kelime haline gelir.

%20 indirim fırsatı! Girişimciye Dönüş, SHERPA Blog okurlarına %20 indirimli! 2 ay sürecek online girişimcilik eğitimleriye problemi gözlemekten fikir bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımlarını video ve araçlarla adım adım öğren. İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Bu anlayışı doğru anlamak ve aktarabilmek için birçok deneme oldu ve her yeni anlayışta olduğu gibi burada da birçok hata yapıldı. Neyse ki yenilikçi bilimsel topluluklar sayesinde artık Dünya’nın birbirine bağlı ekosistemi hakkında daha çok şey biliyoruz. Bunun sonucunda da yarınlar için daha büyük problemler yaratmadan ürün, servis ve sistem tasarımlarında bu anlayışı problem çözme süreçlerimize dahil edebiliyoruz.

“Bugünün ihtiyaçlarına cevap verirken, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilme yeterliliklerinden ödün vermeden sağlanan gelişim.”

Sürdürülebilirliğin tanımı, Brundtland Raporu, 1987, s. 43

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Ürün detay sayfasının anatomisi

Ürün detay sayfasının anatomisi

Gizle