Makaleler

Takım arkadaşlarınızı ne kadar tanıyorsunuz?

Takım arkadaşlarınla aranızdaki farklılıkları negatif algılamak yerine, Deloitte tarafından geliştirilen Business Chemistry yöntemi ile bu farklılıkları pozitif bir düzleme oturtabilirsin.

Meral Bayrak 17 Temmuz 2017

Bugün dünyada pek çok şirket için liderlik ve takım performansı öncelikler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Şirketler verimliliği maksimum seviyeye çıkarmak için farklı önermeler araştırıp stratejik planlarını bu araştırmaların sonuçlarına göre yapıyorlar.

Deloitte, bu probleme cevap bulmak için standart kişilik testlerinin kısıtlayıcı olduğunu varsayıp takım üyelerini daha geniş bir perspektifte değerlendirmek için, temelinde 4 farklı kişilik tarzı bulunan, Business Chemistry adında bir sistem kurguladı. Ben de bu yazıda size, Harvard Business Review‘da yayınlanan ve 190 binden fazla kişi tarafından değerlendirilen bu sistemin temel önermesinden bahsedeceğim. Söz konusu kişilik tarzlarının stres altında veya farklı koşullarda nasıl tepkiler verdiğine ve takım içinde sağlıklı bir iletişimin nasıl sağlanacağına ilişkin bu makaleden öne çıkan notları paylaşacağım.

Öncelikle burada, “performans yönetimi” başlığı altında takım üyelerine fırsat vermek, hedefler koymak, yetki tanımak, başarıyı ödüllendirmek gibi alt başlıkların yer almadığını belirtmek isterim. Dikkat çekici bulduğum önerme; takım arkadaşlarımızla aramızdaki farklılıkları negatif algılamak yerine Business Chemistry yöntemi ile bu farklılıkları nasıl pozitif bir düzleme oturtabileceğimizden bahsediyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et