Makaleler

Tam Benim Tipim!

Helvetica neden ve nasıl bütün dünyayı istila etti ya da daha romantik bir deyişle, “şehirlerin parfümü” haline geldi? Tüm zamanların en iyi ve en kötü fontları hangileri? Seçtiğin font tipi senin hakkında ne söylüyor?

Özgür Korkmaz 22 Mayıs 2015

“Tam Benim Tipim”, Simon Garfield’ın özveriyle kaleme aldığı ve Domingo Yayınları’ndan okuyucusuyla buluşan muhteşem bir kitap. Muhteşemliği, sadece kitabın isminden veya içeriğinden değil; çalışmanın özeninden de kaynaklanıyor. Binlerce font ve gerçek öykülerin paylaşıldığı bu kitabın editasyonu da zordur. (Her satırda kullanılan fontları bir hayal edin, onlarca…) Editörünü, grafikerini ve mizanpajcısını ayrıca bu özeni gösterdikleri için tebrik etmek gerek.

“YILIN EN İYİ KİTAPLARINDAN”

Amazon

Binlerce fontu alt alta sıralayan katalogvari bir kitap değil – öyle olsa muhtemelen bir uluslararası çoksatan olamazdı. Bizlere hayat boyu önemli şeyler sunmak için zamanlarını ve fikirlerini armağan etmiş birçok üstadın, yalnızca isimlerini bildiğiniz hikayelerini hayal bile edemeyeceğiniz fontlar ve gerçek öyküler üstüne kurulmuş hayli eğlenceli bir kitap. Gutenberg’in ilk harf kalıbını dökmesinden, Steve Jobs’ın onları bilgisayarımızın font menüsüne doluşturup “modern zaman font salgınını”  başlattığı ana, şaşırtıcı ve hatta kimi zaman büyüleyici öykünün kahramanı bu kitapta bahsedilen fontlar.

Yazı karaterleriyle yaşantımızı duygular ile birleştirerek, akıcı ve sade bir dille anlatan kitap; Time Dergisi’nde 28 Arallık 1936’da yayınlanan bir haberle başlıyor.

“Budapeşte’de, cerrahlar 17 yaşındaki bir matbaacı çırağını ameliyat ettiler. Sevgilisini kaybedince üzüntüden kendini kaybeden Szabo, onun adını kurşun harflerle kalıba dizmiş ve yutmuştu.”

Bence, tutkulu bir giriş yazısı.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir