Makaleler

Tasarım ve bilgi mimarisi, trajik Oscar skandalını nasıl önleyebilirdi?

Milyonlar tarafından dünyanın en önemli sinema olayı olarak kabul edilen ve bu yıl 89. kez gerçekleşen Akademi ya da daha sevilen adıyla Oscar Ödül Töreni’ne bu kez ne filmler, ne oyuncular, ne de yönetmenler, ancak büyük bir skandal damgasını vurdu. Peki göz göre göre yaşanan bu trajik olayın önüne sadece basit birkaç tasarım hamlesiyle nasıl geçilebilirdi?

Eser Teker 01 Mart 2017

Milyonlar tarafından dünyanın en önemli sinema olayı olarak kabul edilen ve bu yıl 89. kez gerçekleşen Akademi ya da daha sevilen adıyla Oscar Ödül Töreni’ne bu kez ne filmler, ne oyuncular, ne yönetmenler, ancak büyük bir skandal damgasını vurdu. Peki göz göre göre yaşanan bu trajik olayın önüne sadece basit birkaç tasarım hamlesiyle nasıl geçilebilirdi?

Başkası adına utandığımız anlar vardır. Bunun sadece sizin başınıza gelen bir durum olduğunu düşünüyorsanız hemen baştan söyleyeyim, bu sandığınızdan çok daha yaygın. Hatta Almanca’da bu durumu karşılayan Fremdschämen” diye bir sözcük bile bulunmakta. Sözkonusu dolaylı utanma durumunu belki siz de sık sık yaşıyorsunuz ama eminim Pazar akşamı düzenlenen 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü açıklamak üzere eline tutuşturulan yanlış zarfla sahneye çıkan emektar oyuncular Warren Beatty ve Faye Dunaway kadar utanmamışsınızdır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • Serhan

  Aynen kartı görür görmez aynı şeyi düşündüm. Zaten Oscar törenindeyiz, hem de sahnedeyiz. Ancak kartın üzerinde kocaman “The Oscars” yazıyor. Saçma. 🙂

 • Ersin Çelik

  “Tamam, biraz abartmış olabilirim ” cümlesi dışında, tüm yazına katılıyorum. Hiç de abartmamışsın Eser. Nasıl oluyor da bu kartı doğru okuyabiliyorlar? Ben de anlamadım. Eğitim alıyor olmalılar ?

 • Ersin Çelik

  Aslında; ‘büyük’ diyebileceğimiz birçok şirket ve marka daha da vahim hatalar yapıyor.

  Senin verdiğin Oscar örneğini ele alırsak; ‘ödül’ , ‘kazanan’ ve ‘kategori’ var elimizde. Bunları, okuyan kişinin (ki bu kullanıcı oluyor) istediğimiz sırayla ve istediğimiz etkiyle okumasını istiyoruz. İşimiz bu. Bu kadar basit aslında. Daha fazlası değil. ‘Eeee, bu çok zor değil ki!’. Ama, bazıları, bizim gördüğümüzden daha da basit/önemsiz görüyor demek ki.

  ‘Basit’ üzerine son birşey daha söyleyeceğim: bırakalım basit şeyler basit kalsın. Yoksa zoruyla nasıl baş edebiliriz ki?

İlgini çekebilir