Makaleler

Tasarımcı ve yazılımcı nasıl birlikte çalışır?

Yazılımcılar ve tasarımcılar bir madalyonun iki yüzü gibi. Her ne kadar farklı dili konuşsalar da aslında tasarımcılar da yazılımcılar da inovasyon ve sorun çözebilmek için ıraksak (divergent) ve yakınsak (convergent) düşünme stratejileri kullanıyorlar. Bu iki harika disiplin bilinenden çok daha fazla birbirine benziyor aslında. Aradaki uçurumun en büyük nedenleri iletişim eksikliği ve diğer disiplin hakkındaki yetersiz bilgiler olabilir.

Zeynep Baltalıoğlu 15 Temmuz 2016

Yazılımcılar ve tasarımcılar bir madalyonun iki yüzü gibi. Her ne kadar farklı dili konuşsalar da aslında tasarımcılar da yazılımcılar da inovasyon ve sorun çözebilmek için ıraksak (divergent) ve yakınsak (convergent) düşünme stratejileri kullanıyorlar. Bu iki harika disiplin bilinenden çok daha fazla birbirine benziyor aslında. Aradaki uçurumun en büyük nedenleri iletişim eksikliği ve diğer disiplin hakkındaki yetersiz bilgiler olabilir. Peki aradaki bu uçurumu kapatmak için neler yapılabilir?

Tasarımcı yazılımcıya nasıl destek olabilir?

Tasarımcı olarak en güzel anlardan biri, projenizin hayata geçtiğini duymaktır. Fakat çoğu zaman saatlerinizi harcadığınız projeye bakarken farkedersiniz: “Ben böyle yapmamıştım!”

Bürokratik ya da diğer sorunları görmezden gelirsek, bu aslında sadece yazılımcıya son anda verdiğiniz dökümandaki hatalar ya da anlaşılamama sorunu ile ilgili olabilir. Üzerinde bu kadar çalışılan araştırma, deneyim tasarımı süreçleri ve görsel tasarımın gerçekten sorunlara çözüm bulmasını istiyorsak, yazılımcılarla beraber çalışmalıyız.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • Ali Çelik

    Teşekkürler.

Senin İçin Öneriyoruz