Makaleler

Tasarımda duygulardan yararlanmak: Plutchik’in teorisi

Robert Plutchik'in duygulara yönelik araştırmaları, bugün kullanıcı deneyimi tasarımında bize nasıl yardımcı olabilir?

Berk Bayri 09 Şubat 2021

Duygulara yönelik tasarım (Emotional Design), UX topluluğu içinde moda sözcüklerden biri. Kullanıcının duygularından yararlanan tasarımların, yalnızca belirtilen ihtiyaçlarına yanıt vermekten daha fazlasını yaptığı ve daha yüksek düzeyde bir kullanıcı deneyimi sağladığı kabul edilir. Duyguları anlamanın bir yolu, Plutchik’in Duygu Çarkı’dır. Duygu Çarkı, ürünleri tasarlarken kullanıcılarınıza daha iyi deneyimler sunmanıza yardımcı olabilir.

İnsanların sevdiği ürünler, insanların defalarca kullandığı ürünlerdir. Öte yandan sevdikleri ürünler, kullanıcının aklından hızla çıkar ve zamanla daha çok sevilen ürünler eskilerinin yerini alır. Duygusal tasarımın temel önermesi, kullanıcılarınızda güçlü duygular uyandırabilirseniz bu duyguları sadakat yaratmak ya da bir müşteriyi harekete geçmeye teşvik etmek için kullanabileceğiniz fikridir.

Robert Plutchik, duygu araştırmalarında bir düşünce lideriydi. 2006 yılında vefat etmeden önce bir psikolog olarak 8 kitaptan, düzenlemekte olduğu 7 başka kitaptan, yaklaşık 300 makaleden ve duygusal araştırmalar için 45 makaleden sorumluydu. Doktora derecesinin yanı sıra iki saygın üniversitede profesörlük düzeyinde pozisyonlarda bulundu.

Plutchik’in psiko-evrimsel duygu teorisi

Robert Plutchik, duyguları birincil duygular ve onlara verilen yanıtlar olarak sınıflandırmaya yardımcı olan psiko-evrimsel duygu teorisini tasarladı. Birincil duyguların evrimsel bir gelişme olduğunu ve bu tür duyguların her birine verilen yanıtın, en yüksek düzeyde hayatta kalma olasılığını sunmasının muhtemel olduğunu savundu.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir