Makaleler

Telefon ekran boyutları nereye gidiyor?

Neden üreticiler bir anda ekran boyutlarını büyütmeye karar verip, durmaksızın ekran boyutları ve oranlarıyla oynamaya başladılar dersiniz?

Yakup Bayrak 30 Temmuz 2018

Neden üreticiler bir anda ekran boyutlarını büyütmeye karar verip, durmaksızın ekran boyutları ve oranlarıyla oynamaya başladılar?

Çoğumuz Simon’ı bilmeyiz. Oysa ki, IBM’in 1994 yılında piyasaya sürdüğü bu cihaz, üzerinde uygulama çalıştırabilen, ekranına dokunularak veya bir Stylus aracılığıyla etkileşime geçebildiğimiz ilk mobil kullanıcı telefonuydu. ABD’nin sadece 15 eyaletinde kullanılabiliyor ve 899 dolardan satılıyordu. 1995 yılında üretimi durdurulana kadar 50 bin satışa ulaşabilmişti. 1 mb (evet 1) RAM, yine 1 mb’lik dev bir hafıza alanına ve 160 px x 293 px’lik monokrom bir ekrana sahipti.

Simon’dan sonra, internetin kapsama alanının genişlemesini tetikleyen (bu yazı içerisinde değinmeyeceğim) onyüzbinmilyon ardışık olayı takiben, 2011 yılına geldiğimizde pazarda satışta bulunan cihazların büyük çoğunluğu 2,5 inç- 4 inç arasında ekran boyutlarına sahip oldu. Ve çok kısa bir süre sonra, ne olduysa oldu ve 2013 yılından itibaren 4 inç altındaki cihazlar hızla üretim bandından çekildi.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir