Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02

Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02

“Tipografi, dilin görselleştirilmiş halidir”

Her geçen gün, okurken mükemmel akışkanlık sergileyen, okunabilir ve minimal yazı tipleri kullanan web siteleriyle karşılaşıyorum.

Size, Typewolf’un her ay paylaştığı, gözde web site tasarımları arasından seçtiğim, tasarımlarınızda ilham alabileceğiniz, güzel ve okunabilir tipografik örnekler içeren web site örneklerini detaylıca tanıtmaya çalışacağım.

B&C Designers

Harriet, Okay Type’ın yüzlerce görünüm ve yazı stili arasından, tırnaklı yazı tipi olanlarındandır. Yüksek kontrastlı, bold görünümlü dinamik type’ın humenist tırnaklı hali olan Revisal ile uyumlu kullanılmıştır. Bu, benim Revisal ile ilk karşılaşmam. Humanist tasarım’ın eşsiz bir örneği olarak, çoğundan biraz daha temiz ve geometrik görünmektedir.

B&C-Designers-2

Şu anda İlham Veren Arayüz Tasarımları serisinin 3. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 13 içeriğe göz atmayı unutma!

1. Okuma deneyiminizi güzelleştiren web tipografi örnekleri
2. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #01
3. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02
4. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #03
5. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04

Google Fonts’ta aşırı kullanılmaya başladığını hissettiğimiz, bir çok humanist tırnaklı – Lato ve Open sans gibi – vardır. B&C web sitesini, kendine özgü ve az kullanılan bir yol izlediği için, tebrik ediyoruz.

BEST Made Company

Filosofia,  Emigre’nin 90’ların sonundan bu yana baskı dünyasında olağanüstü derecede ünlenen, güzel bir yazı yüzüdür ancak, dijitalde kullanıldığına ilk defa şahit oluyorum. Tasarım, bir Bodoni yorumudur ama, daha az konstrastlı gövde metin yüzü gibi kullanılmıştır. Tobias Free Jones’un Interstate’i ile harmanlandığında Best Made Company sitesinde harika bir görünüm oluşturmuştur.

Best-Made-Company

Garbet Design

Garbet Design web sitesinde, Grilli type’ın birbirinden tamamen zıt olan GT Walsheim ve GT Sectra yazı yüzleri kullanılmıştır. GT Walsheim, keskin geometrik formlara dayalıyken, GT Sectra’nın el yazısına benzeyen kaligrafik bir tasarımı vardır. İkisi bir kontrast yaratırken, tasarım eşsiz bir şekilde bütünlük sağlıyor.

Garbett-Design

Gövde metni proper apostrophes (Uygun kesme işareti) ile iyi düzenlenmiş. İki kolonlu görünüm, paragrafların okunabilirliğini sağlamıştır.

We Hearth

We hearth web sitesindeki ana metinde iki farklı yazı yüzünün beraber kullanılması, eşsiz bir yaklaşımla sergilenmiştir.

We-Heart

Bu yazı, Futura olarak kullanılmış olup, ancak, italik kullanıldığında Freight Big olur. Aslında bu ilginç bir fikir çünkü, geometrik tırnaklılar da, genellikle italik kullanıldığında istenilen vurguyu yapacak yeterli kontrastı sağlamazlar. Estetik amaçla beraber fonksiyonel olarak da kullanılmıştır. Bunun yanında, Fright Big sitenin başka bölümlerinde kullanılsaydı, tasarımı bütünleştiren daha doğru bir yaklaşım olurdu. Tek aralıklı Letter Gothic navigasyon, tarih ve başlıklarda kullanılmıştır.

The Hugo

Tiempos Headline yüksek kontrastlı, dar boşluklu, bir yazı şeklidir. Bu yüzden büyük ölçüde kullanıldığında güzel bir görüntü oluşturur. Dinamik tipli grotesk olan Larsseit, navigasyon’da başlıklar ve üst metinler de kullanıldığında elegant bir hava katar.

The-Hugo

The Hugoda tüm metinlerin orantılanarak kullanılmış olması okunabilirliği azaltmasına rağmen, az sayıda kullanılan gövde metinler de gayet kullanışlı.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Nitelikli kahve tasarlanabilir mi? kronotrop-ozgun-sarisoy

Nitelikli kahve tasarlanabilir mi?

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
2017’nin 5 popüler font ailesi

2017’nin 5 popüler font ailesi

Gizle