Makaleler

Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04

2015 yılının son günlerine yaklaşırken, minimal, temiz ve modern görünümü olan gözde web site tasarımları arasından seçtiğim, tasarımlarınızda ilham alabileceğiniz, okunabilir tipografik örnekler içeren site örneklerini detaylıca tanıtmaya çalışacağım.

Özgür Korkmaz 28 Aralık 2015

2015 yılının son günlerine yaklaşırken, minimal, temiz ve modern görünümü olan gözde web site tasarımları arasından seçtiğim, tasarımlarınızda ilham alabileceğiniz, okunabilir tipografik örnekler içeren site örneklerini detaylıca tanıtmaya çalışacağım.

“En fazla 2 yazı tipi kullanın”

The Macro

The Macro’nun bu kadar güzel ve iyi şekilde tasarlanmış olması beni şaşırttı. Tipografi odaklı bir yaklaşımla, temiz ve modern bir görünüme ulaşmışlar. Başlıklar Avenir olarak ayarlanmış; dar ve geniş çizgilerin kullanımı okurken zevk veriyor. Bu site Typewolf’da New Caledonia yazı tipini kullanan ilk site. Burada ilginç olan New Caledonia’nın başlıklar veya alıntılar değil de gövde yazıları için kullanılmış olması.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.38.35

Avenir, tırnaksız fontlara göre daha rahat okunabilen ve büyük boyutlarda oldukça hoş gözüken bir yazı tipi. İşte bu yüzden burada kullanmak kesinlikle işe yaramış.

Avenir’i buradan, New Caledonia’yı ise buradan temin edebilirsiniz.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
Keşfetmeye Devam Et