Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04

Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04

2015 yılının son günlerine yaklaşırken, minimal, temiz ve modern görünümü olan gözde web site tasarımları arasından seçtiğim, tasarımlarınızda ilham alabileceğiniz, okunabilir tipografik örnekler içeren site örneklerini detaylıca tanıtmaya çalışacağım.

“En fazla 2 yazı tipi kullanın”

The Macro

The Macro’nun bu kadar güzel ve iyi şekilde tasarlanmış olması beni şaşırttı. Tipografi odaklı bir yaklaşımla, temiz ve modern bir görünüme ulaşmışlar. Başlıklar Avenir olarak ayarlanmış; dar ve geniş çizgilerin kullanımı okurken zevk veriyor. Bu site Typewolf’da New Caledonia yazı tipini kullanan ilk site. Burada ilginç olan New Caledonia’nın başlıklar veya alıntılar değil de gövde yazıları için kullanılmış olması.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.38.35

Avenir, tırnaksız fontlara göre daha rahat okunabilen ve büyük boyutlarda oldukça hoş gözüken bir yazı tipi. İşte bu yüzden burada kullanmak kesinlikle işe yaramış.

Avenir’i buradan, New Caledonia’yı ise buradan temin edebilirsiniz.

Şu anda İlham Veren Arayüz Tasarımları serisinin 5. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 12 içeriğe göz atmayı unutma!

3. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #02
4. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #03
5. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04
6. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #05
7. Espas, ışık ve düzen

Meatpacking District

NYC’nin Meatpacking District’i yeni kimliğinde iki farklı yazı tipini beraber kullandı: Platform ve Romana. Web arabirimini tasarlarken iki farklı yazı tipini beraber kullanırken oldukça başarılı bir iş çıkarmış ancak, gövde yazı tipi olarak Arial’i kullanmaları biraz can sıkıcı olmuş.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.37.49

Ancak, Platform ve Romana, bence gövde yazı tipi olarak kullanılamayacak kadar zor yazı tipleridir.

Platform’u buradan, Romana’yı ise buradan temin edebilirsiniz.

Science Friday

Science Friday, Typewolf da paylaştığım Egyptienne kullanan ilk site. Egyptienne, efsane isviçreli yazar ve sanatçı Adrian Frutiger’ın kalın tırnaklı fontu. Frutiger’in Avenir yazı tipi her yerde kullanıyor. Ancak Univers gibi sık karşılaşmadığımız pek çok yazı tipi web fontu olarak kullanılamıyor.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.30.40

Egyptienne yazı tipini kullanmanın, tasarımınıza özgün bir lezzet katacağına inanıyorum. Bu yazı tipi, diğer kalın tırnaklı yazı tiplerinin en popülerlerinden olan Sentinel ve Adelle’den biraz daha farklı. Eğer bu sitede Proxima Nova kullanılmış olsaydı, bu etkiyi yaratmak pek mümkün olmayabilirdi. Bunun nedeni ise, diğer yazı karakterlerinde alternatif versiyonların uygulanmasından kaynaklanıyor. Bunu, I ve y harflerindeki kıvrık kuyruklara bakınca anlayabilirsiniz.

Egyptienne’i buradan, Proxima Nova’yı ise buradan temin edebilirsiniz.

Julien Renvoyé

2000’li yılların ortasında çeşitli tasarım projeleri için ITC Conduit kullandığımı hatırlıyorum. Daha önce bunun bir web fontu olarak kullanıldığını görmemiştim. Bu yüzden Julien Renvoyé sitesinde kullanıldığını gördüğümde çok heyecanlandım. Bu öyle bir yazı tipi ki nedeni ne olursa olsun tasarımcılar küçük harften ziyade büyük harf olarak kullanmaya eğilimliler.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.34.22

Bu yazı tipi, kasten ham görünen bir yazı tipi ama Minion’lar ile eşleşince şaşırtıcı derecede zarif bir his veriyor.

ITC Conduit yazı tipini buradan, Minion’ı ise buradan temin edebilirsiniz.

Turo

RelayRides yakınlarda kendilerini yeni bir kimlik ve web sitesi Turo olarak tanıttı. Yeni sitenin nasıl bu kadar yazı odaklı olarak dönüştüğünü merakla inceledim. Yazıyı kullanırken ayarladıkları sistem ve bu sisteme kararlılıkla bağlı kalmaları, web sitesi açısından harika bir iş çıkarmalarını sağlamış.

Screen Shot 2015-12-28 at 09.35.51

Geniş ana başlıklarda Freight Display, alt başlıklarda ise Plantin kullanılmış. Colophon’un yeni grotesk fontu Basis Grotesque ise gövde yazıları için kullanılmış.

Freight Display’i buradan, Plantin’i buradan, Basis Grotesque’i ise buradan temin edebilirsiniz.


Serinin tamamına buradan ulaşabilirsin.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Ana sayfa tasarımında doğru bilinen yanlışlar

Ana sayfa tasarımında doğru bilinen yanlışlar

Gizle