Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #05

Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #05

Okunabilirliğin ön plan olduğu birbirinden farklı deneyimler sunan temiz, modern ve minimal web tipografisi örneklerini incelemeye devam ediyoruz.


Scientific American

Bilim haberleri denince akla gelen önemli yayınlardan biri olan Scientific American, okuyucularına zengin bir içerik sunuyor. Arayüz tasarımında okunabilirliğe gereken önemi vererek, bu kapsamlı içeriğin okuyucuları tarafından kolay tüketilebilmesini amaçlamış. Başlık ve alt başlıklarda tırnaklı Brunel yazı tipi kullanılırken; site navigasyonu ve butonlar Benton Sans tırnaksız yazı tipi ile tasarlanarak içerik ve etkileşimli öğeler ayrıştırılmış.

Scientific American

Brunel’i buradan, Benton Sans’ı ise buradan temin edebilirsiniz.

Şu anda İlham Veren Arayüz Tasarımları serisinin 6. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 13 içeriğe göz atmayı unutma!

4. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #03
5. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #04
6. Tipografik detaylar ve Typewolf favorileri #05
7. Espas, ışık ve düzen
8. Metin öne, görsel arkaya

Lapham’s Quarterly

Tarih alanında lezzetli dosya konularını uzun makalelerle işleyen Lapham’s Quarterly web sitesi, bu değerli içeriği okunabilir ve hikayesi olan 2 farklı yazı tipi ile sunuyor. Tırnaklı ve tırnaksız yazı tiplerinin bir arada kullanımı, Scientific American arayüzündeki gibi değerlendirilmiş; başlık ve alt başlıklarda tırnaklı bir yazı tipi olan Caslon, etkileşimli alanlarda ise tırnaksız bir yazı tipi olan Freight Sans tercih edilmiş.

Lapham’s Quarterly

Freight Sans’ı buradan, Caslon’u ise buradan temin edebilirsiniz.

American Imagery Bank

American Imagery Bank web sitesi, büyük puntolu metinlerle önceki iki örneğe göre farklılaşıyor. Başlık, alt başlık ve paragraflarda kullanılan 3 farklı yazı tipi modern bir arayüz tasarımı yaklaşımıyla dengelenmiş. Bölüm başlıkları tırnaksız Refrigerator Deluxe yazı tipiyle; konu başlıkları tırnaksız Futura yazı tipiyle, paragraflar ise SchoolBook yazı tipiyle tasarlanmış.

American Imagery Bank

Refrigerator Deluxe’i buradan, Futura’yı buradan, SchoolBook’u ise buradan temin edebilirsiniz.

Sway Water

Tek sayfa web sitesi Sway Water, renkleriyle ve 4 farklı yazı tipiyle kullanıcıya, scroll ve okuma deneyimini başarılı bir şekilde sunuyor. Farklı tadlarıyla taze, organik ve lezzetli su üreticisi Sway Water web sitesi sloganlarını tırnaksız bir yazı tipiyle okutmayı başarıyor. Pastel renkler ve görsel öğeler, içeriğin marka ile tutarlı bir dille sunulmasında yardımcı oluyor. 

Büyük puntolarda ve büyük harflerle yazılmış başlıklarda Monserrat yazı tipi tercih edilmiş. Geometrik, keskin köşelere sahip ve minimal bir yazı yüzü olan Monserrat, arabirimde kullanılan geometrik görsel öğelerle denge oluşturuyor. Etkileşimli alanlarda Karla yazı tipi kullanılmış. Ürün adlarında ise Playfair Display tercih edilmiş. Playfair Display, keskin ve minimal tırnaklarla arabirime lezzet katan unsurlardan. Hikayeyi daha da zenginleştirmek için, alıntı metinlerde tırnaksız Droid Sans Mono yazı tipi kullanılıyor. Okuyucu için önemli olan ve bilgi veren alanlarbu şekilde başarıyla ayrıştırılmış.

Sway Water

Bu muhteşem yazı yüzlerine sahip yazı tiplerini, Google Font kütüphanesinden ücretsiz indirebilir ve web arayüz tasarımlarınızda okuyucu ile buluşturabilirsiniz.

Access Ventures

Access Ventures, showcase alanındaki “Önemli Olan Yatırımlar” mottosunu, dev puntolu Caslon yazı tipiyle okutmayı başarıyor. “How We Help”, bölümündeki alt başlıklar ve paragraflar ise, tırnaksız Theinhardt yazı tipiyle yazılmış. 

Access Ventures

Caslon’u buradan, Theinhardt‘ı ise buradan temin edebilirsiniz.

 • Engin

  Makale için tesekkür ederim. Yazı tiplerinin Türkçe karakter desteği var mı ?

 • Özgür Korkmaz

  Engin Bey merhaba,

  Makalemiz boyunca gördüğünüz bazı yazı tipleri, Türkçe karakter (Latin Extended) desteklemektedir. Sizin için, hem latin extended destekleyen yazı tiplerini, hem de onları edinebileceğiniz platformları aşağıda sırasıyla paylaştık.

  Myfonts: Adobe Caslon™, Century Schoolbook, Futura, Refrigerator Deluxe
  Google Web Fonts; Karla, Playfair Display, Work Sans, Lora, Neuton

  SHERPA Blog’u takip ettiğiniz için teşekkürler. 🙂

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

“Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Web Fontları Kullansak Sayfa Hızımız Etkilenir mi?

Web Fontları Kullansak Sayfa Hızımız Etkilenir mi?

Gizle