UX Analytics nedir? Ne değildir?

UX Analytics nedir? Ne değildir?

Türkiye’de “analytics” dendiğinde akla en yaygın veri toplama çözümlerinden biri olan “Google Analytics”, dolayısıyla sayısal tablo üzeri görselleştirilmiş zaman serileri gibi bir takım grafikler gelir. Kelime anlamı ile Türkçe’ye intikal edememiş bir tabir olduğundan, anlamının da o tabiri içeren en yakınımızdaki ürün ile bütünleşmiş olması kaçınılmaz. Ancak UX Analytics’i Google Analytics gibi araçların sunduğu “Web Analytics” ile karıştırmamak gerek.

Elbette Google Analytics verilerini doğru kırılımlarla inceleyerek de kullanıcı deneyimi bağlamında değerli bulgulara erişmek mümkün. Örneğin, 55 yaş üzeri ziyaretçilerinizin sayfada kalma sürelerinin diğer yaş kesitlerinden çok daha düşük olduğunu görüp “Acaba yazı boyutlarını biraz büyütsek mi?” diyebilirsiniz. Ya da bazı dönüşümlerin küçük ekranlı cihazlarda çok düşük olduğunu fark etmeniz üzerine bu öğelerin farklı viewport’lardaki yerleşimlerini yeniden düzenleme kararı alabilirsiniz. Ancak bu tip anonim ve kümülatif veri toplayan araçların birincil fonksiyonu, ziyaretlerin kaynak ve adedini, sayfalar arasındaki geçişleri ve hedef dönüşümlerini görüntülemek olduğundan, sayfalar özelinde kullanıcı deneyimine etki eden unsurlara dair bulgulara -yukarıda saydığım örnekler gibi birkaç istisna dışında- erişmenizi sağlamazlar.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç. Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı tasarim-topluluklari-bolum-2-tasarim-mutfagi

Türkiye’deki tasarım toplulukları bölüm II: Tasarım Mutfağı

Gizle
KEŞFETMEYE DEVAM ET
Airbnb’den ilham alın

Airbnb’den ilham alın

Gizle