Makaleler

Kullanıcı deneyimi araştırmalarında deneyim örnekleme metodu

Kullanıcı deneyimi, araştırma aşamasıyla başlar ve etkileşim, ilgi ve adaptasyonun ölçümlenmesiyle devam eder. Bu ölçüm için kullanılan yöntemlerden birisi de deneyim örnekleme metodudur ve uzun süreli araştırmalarla birlikte kullanıldığında karanlıkta kalan bazı noktaları aydınlatır.

Oya Gürcüoğlu
Oya Gürcüoğlu 04 Temmuz 2018

Gelişen teknoloji ve artan kullanıcı odaklı tasarımların önem kazanmasıyla vazgeçilmez bir alan haline gelen kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı deneyimi araştırmasıyla başlar. Özellikle bu deneyim kapsamında kullanılan metotları incelediğimizde; kullanıcıları mutlu etmenin yanında, ürün veya hizmetlerin kullanımında, onlara olumlu bir deneyim kazandırmak isteyen şirketler, ürün geliştirme süreçlerinde kullanıcı deneyimi metotlarına daha fazla yer veriyor. Geliştirilen ürüne “Bir de kullanıcının bakış açısından bakalım.” denildiğinde, ilk olarak kullanıcıların ihtiyaçları, beklentileri, alışkanlıkları ve motivasyonlarına bakılarak değerlendirmek gerektiği son zamanlarda vurgulanan konulardan biri.

Kullanıcı araştırması yapılırken kullanılan yöntemler, tasarım ve yazılım aşamalarını besleyerek kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürünün yaratılmasına yardımcı olur. Deneyim tasarımında, kullanıcıların ürünle istenilen şekilde etkileşime girip girmediğini, ürünün kullanıcı tarafından yeterince ilgi görüp görmediğini ve kullanıcının ürüne nasıl adapte olduğunu anlamak ve tespit etmek için sorular sorulur ve bunları cevaplamak için birçok değişik yöntem kullanılır. Kullanılacak yöntem, araştırmanın hedef ve kapsamlarına göre belirlenir. Örneğin kullanıcıdan birebir tutumuna yönelik veri alınmak isteniyorsa mülakatlar, anketler yapılırken; birebir davranış odaklı bir sonuç elde edilmek istendiğinde davranışı ortaya çıkaracak yöntemlerle ilerlenir. Deneyim örnekleme metodu da bu bağlamda kullanılan metotlardan biri. Özellikle kullanıcının beyanına dayalı olan veri toplama yöntemlerinin yeterli olmadığı durumlarda tercih edilir.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
  • ahuseynovteymur@gmail.com
    ahuseynovteymur@gmail.com

    Thanx )

İlgini çekebilir