Makaleler

UX Efsanesi #13: “İkonlar kullanılabilirliği zenginleştirir.”

Birçok araştırma gösteriyor ki, ikonları hatırlamak zordur ve ikonlar çoğu zaman verimsizdirler. Microsft Outlook’un araç çubuğu buna iyi bir örnektir. Çoğu projede ikonların doğru şekilde tasarlanması ve uygulanması çok zordur ve fazlaca test gerektirir.

Başar Şen 19 Şubat 2015

Birçok araştırma gösteriyor ki, ikonları hatırlamak zordur ve ikonlar çoğu zaman verimsizdirler. Microsft Outlook’un araç çubuğu buna iyi bir örnektir: daha önce sadece ikonlardan oluşan araç çubuğu kullanılabilirlik açısından zayıftı ve ikonları ya da ikonların yerlerini değiştirmek de pek yeterli olmadı. İyileştirme sağlayan şey, ikonların yanlarına yerleştirilen metin etiketler oldu. Bu yaklaşım, kullanılabilirlik problemlerini çözdü ve kullanıcılar bu araç çubuğunu kullanmaya başladı. Bir başka çalışmada da, UIE (Kullanıcı arabirimi mühendisliği) takımı, kullanıcıların bir butonun grafik nitelikleri yerine o butonun yerini hatırladıkları gözlemlenmiştir.

Çoğu projede ikonların doğru şekilde tasarlanması ve uygulanması çok zordur ve fazlaca test gerektirir. İkonlar soyut şeyler için nadiren doğru şekilde çalışır.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
İlgini çekebilir