UX Efsanesi #13: “İkonlar kullanılabilirliği zenginleştirir.”

UX Efsanesi #13: “İkonlar kullanılabilirliği zenginleştirir.”

Birçok araştırma gösteriyor ki, ikonları hatırlamak zordur ve ikonlar çoğu zaman verimsizdirler. Microsft Outlook’un araç çubuğu buna iyi bir örnektir: daha önce sadece ikonlardan oluşan araç çubuğu kullanılabilirlik açısından zayıftı ve ikonları ya da ikonların yerlerini değiştirmek de pek yeterli olmadı. İyileştirme sağlayan şey, ikonların yanlarına yerleştirilen metin etiketler oldu. Bu yaklaşım, kullanılabilirlik problemlerini çözdü ve kullanıcılar bu araç çubuğunu kullanmaya başladı. Bir başka çalışmada da, UIE (Kullanıcı arabirimi mühendisliği) takımı, kullanıcıların bir butonun grafik nitelikleri yerine o butonun yerini hatırladıkları gözlemlenmiştir.

Çoğu projede ikonların doğru şekilde tasarlanması ve uygulanması çok zordur ve fazlaca test gerektirir. İkonlar soyut şeyler için nadiren doğru şekilde çalışır.

İkonların gerekliliği üzerine araştırma bulguları ve makalelerden bazıları;

  • UIE, kullanıcıların ikonları nasıl kullandıklarını test etmeye yönelik iki deney gerçekleştirdi. Öncelikle ikonların yerlerini değiştirmeden sadece görsel içeriklerini değiştirdiler. Kullanıcılar bu değişikliğe kolayca ayak uydurdu. İkinci adımda, ikon görsellerini aynı şekilde tutarak pozisyonlarını rastlantısal olarak değiştirdiler. Bu değişiklik katılımcıların akıllarını karıştırdı ve problemlere neden oldu. – Orbitz Can’t Get A Date
  • Michael Zuschlag, “İkonlar sezgisel değildir ve kullanıcının bir menü öğesini bulmasına metinsel bir menü öğesinden daha fazla yardımcı olmaz. Buna değmez.” der.(Wiedenbeck S 1999. The use of icons and labels in an end user application program: an empirical study of learning and retention, Behaviour & Information Technology, 18(2), p68-82).  Zuschlag’in görüşlerini, UX Exchange’de bulabilirsiniz.
  • Microsoft Outlook’un araç çubuğunun hikayesi: deneyimsiz kullanıcılar ikonlara etiketler eklenene kadar, “Sil” butonu hariç, araç çubuğundaki butonları kullanmadı. “Sonrasında birkaç farklı çözüm denendi: yeni ikonlar, ikonların yeniden düzenlenmesi ve ikonları ilgili menülerin altında konumlandırmak. Sonunda, sadece bir değişiklik her şeyi değiştirdi: önemli araç çubuğu öğelerini isimlendirmek. Neredeyse birdenbire, araç çubukları bütün seviyelerdeki kullanıcılar tarafından kullanılmaya başladı.” – The Importance Of Labels
  • The Problem with Icons başlıklı makale, bir ikonun, yanında isim etiketi olmadan anlaşılmasının ne kadar zor olduğuna dair güzel bir örnek sunuyor.
  • 37Signals, Apple’ın MobileMe servisinin, çıkış ikonunu bir butondan “çıkış” adında bir etikete dönüştürmesini alkışlıyor. – UI Sighting: Clear over clever on MobileMe
  • Peter Steen Høgenhaug, kullanıcıların bir içerik yönetim sistemindeki ikonları nasıl anladıklarını ölçmek amacıyla bir deney yürüttü. Sonuç: sıkça kullanılan “link ekle” ikonu katılımcıların sadece %35’i tarafından, klasik “geri al” ve “yeniden yap” butonları bile katılımcıların yarısı tarafından anlaşılabildi.

İkonlar hangi durumlarda değer katar:

  • Evrensel olarak algılanabilen ikonlar iyi çalışır. (yazdır, kapat, başlat/durdur, yanıtla)
  • İkonlar bir web sayfasını oluştururken liste maddelerinin görseli olarka kullanılabilir. (PDF, JPG gibi dosya tipi ikonları)
  • İyi ikonlar bir web sayfasının görünümünün daha hoş olmasını sağlayabilir.

 

Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

Zoltán Kollin

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

KEŞFETMEYE DEVAM ET
Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları girisimciler-icin-ted

Girişimciler için ilham verici TED konuşmaları

Gizle
SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
Growth Ekibi Kimdir?

Growth Ekibi Kimdir?

Gizle