UX Efsanesi #14: “Siz de kullanıcılarınız gibisiniz.”

UX Efsanesi #14: “Siz de kullanıcılarınız gibisiniz.”

Bir web sitesi tasarımı yaparken, herkesin sizin gibi olduğunu varsaymak basittir. Fakat bu, kuvvetli bir ön yargıya sebep olur ve süreç yetersiz bir tasarımla sonuçlanır.

Hizmetleriniz ve web siteniz hakkında elbette birçok şey biliyorsunuz ve onlara tutkuyla bağlısınız. Öte yandan, kullanıcılarınız bununla o kadar da ilgilenmiyor. Onların farklı yaklaşımları ve amaçları var ve sitenizde sadece işlerini halletmek istiyorlar.

Bu ön yargıdan kaçınmak için kullanıcılarınızdan öğrenmeli, onları tasarım sürecinize dahil etmeli ve onlarla etkileşime geçmelisiniz.

Siz hedef kitlenizden neden farklısınız?

 • Jakob Nielsen der ki; “Kullanılabilirlik konusunda en zor öğrenilenlerden biri, sizin kullanıcı olmadığınızdır. Eğer bir geliştirme projesi üzerinde çalışıyorsanız, tanımsal olarak atipiksiniz. Kullanıcı deneyimini dışarıdaki kullanıcılar için optimize etmek üzere tasarlayın, içeridekiler için değil. Bunun panzehiri kullanıcı testleridir: temsili kullanıcıların neye ihtiyaç duyduğunu bulun. Daha zevkli konular üzerine çalışmak cazip olabilir fakat para kazanmak için müşterilerinizin değer verdiği temel özelliklere odaklanın.” – Growing a Business Website: Fix the Basics First
 • Google Buzz’un piyasaya sürülmesi, bu yanlış kanıyı güzel ifade eder. Buzz, 20.000 Google çalışanıyla test edildi ve yine de kaldırıldığı güne kadar çok sayıda şikayete neden olan bir özellikle beraber piyasaya sürüldü. Bir çok Google çalışanı ürünü problemsiz kullandılar, çünkü gerçek kullanıcılar onlar değildi. –  You are not your user. No matter how good you think you are.
 • Kathy Sierra, kendiniz yerine kullanıcının bakış noktasına odaklanmanızı öğütler: “Bize ne kadar harika olduğunuzu anlatmayı bırakın ve bize kullanıcıyı daha harika hale getirmeye yardım edebilecek şeyleri nasıl sunmayı planladığınızdan bahsedin.”
 • Programlamada konusunda, programlama dili üreticileri ile programcılar bile farklı seviyelerdeler: Java programlama dilini tasarlayan kod ninjaları dahi, bu dili ortalama seviyedeki programcılar için kullanılabilir hale getirmek amacıyla birçok zorlukla yüzleşiyor.
 • Joshua Brewer kullanıcılarınızı anlamanızın ve onların sizin gibi olmadığını kavramanızın neden önemli olduğunu anlatıyor. – You are not your user
 • Persona yaratımı ve kullanımı hakkında yazılmış olan ve kullanıcının sizinle aynı olmadığını anlatan The user is always right kitabı kullanıcı odaklı tasarımın adımlarını listeliyor.
 • Susan Weinschenk, kullanıcının zihinsel modeli ile tasarımcıların kavramsal modeli arasındaki farkları sorguluyor. İyi deneyim tasarımının bu ikisini eşleştirmek olduğunu öne sürüyor. – The Secret to Designing an Intuitive UX: Match the Mental Model to the Conceptual Model
 • Google’ın “Tarayıcı nedir?” anket-reklamı sıradan kullanıcının tarayıcıyı nasıl algıladığını ve ne kadar umursadığını başarıyla gözler önüne seriyor. Yeni bir yazılım neden umurlarında olsun?
 • Bir işe yoğunlaşan kişilerin yeni başlayanlar hakkında ne kadar zor empati kurduğunu ortaya koyan, psikoloji odaklı iyi bir araştırması var. – The Curse of Knowledge
 • Jeff Atwood kullanıcıların sizi neden umursamadığını özetliyor.

Bunlara ek olarak, bazen yaratıcılar ve hedef kitle birbirlerine o kadar benziyor ki yaratıcı takımın tasarımı kendi ürününü kullanmanın tehlikelerine rağmen kendilerini düşünerek yapması gayet mantıklı. 37Signals, Campaign Monitor ya da Intercom, kendileri için tasarlamanın iyi bilinen örneklerinden bazıları olarak öne çıkıyor.

 

100$ indirim fırsatı! Springboard UX Design kurs programı 100$ indirimli! İndirim kodunu almak için giriş yap ya da kayit ol.

Zoltán Kollin

  Bugün ilk makalen bizdendi.

  Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
  Giriş Yap Ücretsiz kaydol

  Benzer Yazılar

  KEŞFETMEYE DEVAM ET
  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  “Benim bugün burada olmamı bir ketçap sağladı.”

  Gizle
  SENİN İÇİN ÖNERİYORUZ
  Hızır idi Yunus idi: A/B testi nasıl yapılmaz?

  Hızır idi Yunus idi: A/B testi nasıl yapılmaz?

  Gizle