UX Efsanesi #16: “Arama, internet sitesinde dolaşma problemini çözer.”

UX Efsanesi #16: “Arama, internet sitesinde dolaşma problemini çözer.”

Web sitelerinde, kullanıcılar genellikle, tetikleyici kelimeleri gözleriyle ararlar, arama fonksiyonuna ise, istedikleri gibi bir gezinti bağlantısı bulamadıkları durumda başvururlar. Her ne kadar kitap, DVD, CD, bilgisayar oyunu gibi adını veya yazarını bildikleri ürünler için öncelikli olarak aramayı kullanma alışkanlığında olsalar da, pek çok internet sitesi için yukarıda belirtilen durum geçerlidir.

İnsanlar hatırlamaktan ziyade, görünce tanımaya daha yatkındır. Aranacak kelime girmektense, var olan linke tıklamak, hem daha kolay hem de daha hızlıdır, çünkü doğru arama kelimesini bulmanıza, eşanlamlısı veya doğru yazılışı konusunda kafa yormanıza gerek kalmaz.

Bağlantıların neden aramadan daha iyi sonuç verdiğine dair çalışmalar ve makalelerden bazıları;

Şu anda UX Efsaneleri serisinin 17. içeriğini okuyorsun.

Serideki diğer 35 içeriğe göz atmayı unutma!

15. UX Efsanesi #14: “Siz de kullanıcılarınız gibisiniz.”
16. UX Efsanesi #15: “Kullanıcılar optimumu seçer.”
17. UX Efsanesi #16: “Arama, internet sitesinde dolaşma problemini çözer.”
18. UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”
19. UX Efsanesi #18: “Flash kötüdür.”

  • Gerry McGovern, Navigation is more important adlı eserinde, teknik beceri sahibi bir grup üzerinde kapsamlı bir görev testi yaptıklarını, %70’in göreve bir bağlantıya tıklayarak başlarken, %30’un arama yaparak başladığını anlatıyor. Kendisi bu parçada, gezinti bağlantılarını kullanmanın arama ifadesi yazmaya göre daha hızlı ve doğal olduğunu söylüyor.
  • Arama tercihini sınamak için yaptıkları bir çalışmada, Jared Spool’ın UIE’deki ekibi, aramayı ağırlıklı olarak tercih eden kimseye rastlamıyor. Ancak katılımcılarının %20’sinin bağlantı tercihli kullanıcılar olduğunu ve yalnızca gezinti bağlantılarını kullandıklarını görüyor. Aynı zamanda görüyorlar ki, arama genellikle kitap, CD, DVD ve bilgisayar oyunu için ve engelle karşılaşılan durumlarda kullanılıyor. –Are There Users Who Always Search? ve UIE podcast
  • Görünce tanımanın, kendiliğinden hatırlamaya olan üstünlüğü Universal Principles of Design kitabında ele alınıyor. Kitap aynı zamanda “mümkün olduğu kadar bellekten bilgi hatırlama zorunluluğunu en aza indirmeyi, kolay erişilebilir menüler, karar verme yardımcıları ve benzer araçlar kullanarak, seçenekleri net görünür hale getirmeyi” öneriyor.
  • Jeff Johnson UXmatters adlı eserinde, görünce tanımanın, beyni, hafızada arama ile yormadığını ve anlık geliştiğini belirtiyor.
  • Komut satırı arayüzünden, grafik kullanıcı arayüzüne evrim de bunun bir yansımasıdır. Birincisinde komutları hafızanızdan hatırlamanız gerekliydi, ancak GUI’de seçenekler ekranınızda kolay erişilebilir şekilde dizilmiş durumda.
  • Keith Lang’ın UX Efsaneleri listesi’ndeki 6. efsane: Arama özelliğiniz harikaysa, bilgi mimarinizin harika olmasına ihtiyacınız yok.
Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.

 Zoltán Gócza

 

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Akış şeması (Flowchart) nedir?

Akış şeması (Flowchart) nedir?

Gizle