UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”

UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”

Jakob Nielsen’ın da aralarında bulunduğu kullanılabilirlik uzmanları, uzun süre ana sayfanızın, sitenizin en önemli alanı olduğunu savundular. Bu yüzden de çok sayıda arayüz tasarımcısı ve geliştiricisi hala en çok emeği ana sayfa tasarımına harcamaktaydı.

Aslında, durum artık böyle değil, çünkü kullanıcıların internette gezinme ve arama yapma davranışları zaman içinde önemli ölçüde değişti. İnternet istatistikleri, pek çok internet sitesinde, ana sayfaya ait sayfa görüntüleme payının giderek düştüğünü, oldukça inandırıcı verilerle ortaya koyuyor.

Binlerce okurumuz bu içeriklerden ücretsiz olarak faydalanıyor.

SHERPA Blog’daki tam 745 makaleye, 77 röportaja, 47 kitaba, 6 rapora, 48 online eğitime her hafta yenileri ekleniyor. Sen de hemen kaydol ve okumaya devam et.
E-posta ile kaydol ya da giriş yap.
 • murat arıkan aydın

  Türkiye’ye bu istatistik in içersindemi acaba , veya Türk İnternet kullanıcıları için ne kadar geçerli bu paylaşım,Bizim kendimize has internet alışkanlıklarıız var,Örneğin browser da ana sayfa google gelmiyorsa internet yok diyen bir çok insan tanıyorum, yine aynı şekilde bir E-ticaret sitesinde aradağı bir ürünü ana sayfada bulamadı ise , burada yok diye kapatan bir çok internet kullanıcımız var.Acaba istatisi olara Türkiye ‘de ana sayfa görüntüleme oranı da bu kadar düşmüşmüdür ?

  • Orkun Duyar

   Yazıda belirtilen oranlar, dünyada en çok ziyaretçi çeken sitelere ait rakamlar. Tabii ki bu istatistiklerden “Artık ana sayfa tüm dünyada ziyaret esnasında en az süre harcanan sayfa anlamı” çıkmamalı lakin vurgulanmak istenen ana tema kullanıcı alışkanlıklarının artık bu yönde olduğu…

   “The Decline of the Homepage” yazısında da belirtildiği gibi, insanlar artık bulmak istedikleri içerikleri arama motorlarına daha spesifik kelimelerle yazıp, direkt olarak içerik sayfalarına yönlenmeyi tercih ediyorlar. Kullanıcı alışkanlıklarının bu yöndeki değişimi ile ana sayfada daha az süre kalınmasının doğru orantıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

“UX writer olmak” ya da “Bir kariyer nasıl tasarlanır?”

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Arayüz geliştirmede “mobile first” stratejisi

Arayüz geliştirmede “mobile first” stratejisi

Gizle