UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”

UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”

Jakob Nielsen’ın da aralarında bulunduğu kullanılabilirlik uzmanları, uzun süre ana sayfanızın, sitenizin en önemli alanı olduğunu savundular. Bu yüzden de çok sayıda arayüz tasarımcısı ve geliştiricisi hala en çok emeği ana sayfa tasarımına harcamaktaydı.

Aslında, durum artık böyle değil, çünkü kullanıcıların internette gezinme ve arama yapma davranışları zaman içinde önemli ölçüde değişti. İnternet istatistikleri, pek çok internet sitesinde, ana sayfaya ait sayfa görüntüleme payının giderek düştüğünü, oldukça inandırıcı verilerle ortaya koyuyor.

İstatistikler ve makaleler anasayfanın önemini sorgulatıyor:

 1. Gerry McGovern istatistikleri, anasayfanın azalan önemini doğruluyor: “2003’te büyük bir araştırma şirketinin internet sitesindeki görüntülenmenin %39’u ana sayfa içindi. 2009 itibariyle bu oran %19’a inmişti. 2008’de bir teknoloji sitesinin, aylık olarak aldığı 70.000 görüntülenmenin 22.000’i ana sayfa içindi. 2010’un aynı ayında yine bu sitenin aldığı 120.000 görüntülemenin yalnızca 2.500’ü ana sayfa içindi. Bir diğer teknoloji sitesinin 2008’deki görüntülemelerinin %10’u ana sayfa içinken, 2010’da bu oran %5’e düşmüştü.  Dünyanın en büyük sitelerinin birinde 2005’te ziyaretçilerin %25’i ana sayfayı ziyaret ederken 2010’da bu oran sadece %10’du” – The decline of the homepage adlı yazısından.
 2. Prioritizing design time yazısında, UIE’den Joshua Porter, internet sitelerinin ziyaretçi istatistiklerini analiz ediyor ve alt düzeydeki makalelerin anasayfadan çok daha fazla görüntülendiği sonucunu çıkarıyor; yani bu şablonları iyileştirmek ana sayfayı iyileştirmekten daha mantıklı görünüyor.
 3. Jared Spool’un neden bir sitenin en önemsiz sayfasının ana sayfa olduğuna dair çok harika bir podcast’i bulunuyor.
 4. UIE’den diğer bazı yazılar: Is Home Page Design Relevant Anymore? ve The 8 Types of Navigation Pages
 5. Ve xkcd’ye ait, normal bir üniversite anasayfasının ne içerdiğine ve içermesi gerektiğine dair şu komik diyagramı kaçırmayın.
Adobe Creative Cloud aboneliklerinde öğrencilere ve öğretmenlere özel %60 indirim fırsatlarını kaçırmayın.


Zoltán Gócza

 • murat arıkan aydın

  Türkiye’ye bu istatistik in içersindemi acaba , veya Türk İnternet kullanıcıları için ne kadar geçerli bu paylaşım,Bizim kendimize has internet alışkanlıklarıız var,Örneğin browser da ana sayfa google gelmiyorsa internet yok diyen bir çok insan tanıyorum, yine aynı şekilde bir E-ticaret sitesinde aradağı bir ürünü ana sayfada bulamadı ise , burada yok diye kapatan bir çok internet kullanıcımız var.Acaba istatisi olara Türkiye ‘de ana sayfa görüntüleme oranı da bu kadar düşmüşmüdür ?

  • Orkun Duyar

   Yazıda belirtilen oranlar, dünyada en çok ziyaretçi çeken sitelere ait rakamlar. Tabii ki bu istatistiklerden “Artık ana sayfa tüm dünyada ziyaret esnasında en az süre harcanan sayfa anlamı” çıkmamalı lakin vurgulanmak istenen ana tema kullanıcı alışkanlıklarının artık bu yönde olduğu…

   “The Decline of the Homepage” yazısında da belirtildiği gibi, insanlar artık bulmak istedikleri içerikleri arama motorlarına daha spesifik kelimelerle yazıp, direkt olarak içerik sayfalarına yönlenmeyi tercih ediyorlar. Kullanıcı alışkanlıklarının bu yöndeki değişimi ile ana sayfada daha az süre kalınmasının doğru orantıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bugün ilk makalen bizdendi.

Daha fazlası için SHERPA Blog okuru olmalısın.
Giriş Yap Ücretsiz kaydol

Benzer Yazılar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR
Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz weather-app-designs

Hava durumundan çok daha fazlası: İlham veren 7 yaratıcı arayüz

Gizle
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
E-ticarette fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

E-ticarette fotoğraf kullanımına dair püf noktaları

Gizle