Makaleler

UX Efsanesi #17: “Ana sayfa en önemli sayfanızdır.”

Jakob Nielsen’ın da aralarında bulunduğu kullanılabilirlik uzmanları uzun süre ana sayfanızın, sitenizin en önemli alanı olduğunu savundular. Bu yüzden de çok sayıda arayüz tasarımcısı ve geliştiricisi hala en çok emeği ana sayfa tasarımına harcıyordu.

Orkun Duyar 05 Mart 2015

Jakob Nielsen’ın da aralarında bulunduğu kullanılabilirlik uzmanları, uzun süre ana sayfanızın, sitenizin en önemli alanı olduğunu savundular. Bu yüzden de çok sayıda arayüz tasarımcısı ve geliştiricisi hala en çok emeği ana sayfa tasarımına harcamaktaydı.

Aslında, durum artık böyle değil, çünkü kullanıcıların internette gezinme ve arama yapma davranışları zaman içinde önemli ölçüde değişti. İnternet istatistikleri, pek çok internet sitesinde, ana sayfaya ait sayfa görüntüleme payının giderek düştüğünü, oldukça inandırıcı verilerle ortaya koyuyor.

Bu içerik ücretsiz!

Okumaya devam etmek ve SHERPA Blog okuru olmak için aşağıdakilerden birini seç.
Her hafta yenileri eklenen yüzlerce içeriğe ücretsiz ve sınırsız eriş.

Üye misin?
 • murat arıkan aydın

  Türkiye’ye bu istatistik in içersindemi acaba , veya Türk İnternet kullanıcıları için ne kadar geçerli bu paylaşım,Bizim kendimize has internet alışkanlıklarıız var,Örneğin browser da ana sayfa google gelmiyorsa internet yok diyen bir çok insan tanıyorum, yine aynı şekilde bir E-ticaret sitesinde aradağı bir ürünü ana sayfada bulamadı ise , burada yok diye kapatan bir çok internet kullanıcımız var.Acaba istatisi olara Türkiye ‘de ana sayfa görüntüleme oranı da bu kadar düşmüşmüdür ?

  • Orkun Duyar

   Yazıda belirtilen oranlar, dünyada en çok ziyaretçi çeken sitelere ait rakamlar. Tabii ki bu istatistiklerden “Artık ana sayfa tüm dünyada ziyaret esnasında en az süre harcanan sayfa anlamı” çıkmamalı lakin vurgulanmak istenen ana tema kullanıcı alışkanlıklarının artık bu yönde olduğu…

   “The Decline of the Homepage” yazısında da belirtildiği gibi, insanlar artık bulmak istedikleri içerikleri arama motorlarına daha spesifik kelimelerle yazıp, direkt olarak içerik sayfalarına yönlenmeyi tercih ediyorlar. Kullanıcı alışkanlıklarının bu yöndeki değişimi ile ana sayfada daha az süre kalınmasının doğru orantıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Keşfetmeye Devam Et